"Městský soud se ztotožnil s obžalobou v tom, že se nejedná o kázeňský přestupek, ale o trestný čin," řekla po skončení jednání státní zástupkyně Martina Adámková. Policisté podle obžaloby napadli mladého muže na služebně, když byl bezbranný, seděl s rukama spoutanýma za zády a nikoho neohrožoval. Žalobkyně pro oba muže navrhovala při minulém jednání podmíněné tresty.

Soud k případu dnes vyslechl dva dozorující policisty, kteří byli v té době ve stejné služebně. Oba však shodně uvedli, že si již incident nepamatují, podle nich se v den události nic zvláštního nestalo. Další svědky vyslechne trestní senát v prosinci.

Místo zbraně telefon

Incident se stal 31. března 2016, den poté, co z Prahy odjela oficiální státní delegace čínského prezidenta Si Ťin-Pchinga. Mladík, který s kamarády odcházel z Riegrových sadů, začal vykřikovat na hlídku policistů a vojáků, že by se měli za zásahy v souvislosti s návštěvou prezidenta stydět. Obžalovaní policisté tvrdí, že jim vulgárně nadával. To však dnes mladý muž odmítl. Novinářům řekl, že vulgární výrazy nepoužil. Hlídka mladíka legitimovala a nakonec spoutala. Policisté si prý mysleli, že vyndává z kapsy zbraň, ačkoliv to byl telefon.

Podle obžaloby Nekvapil v budově policejního oddělení v pražských Vinohradech dal mladíkovi dvě facky, když seděl na židli se spoutanýma rukama za zády. Policista Kopp mu podle spisu později pouta sundal, začal ho škrtit a chtěl po něm, aby se už nikdy policistů neptal na důvody, proč má předložit občanský průkaz. Podle obžaloby mu dal také jednu facku.

Kvůli třídenní návštěvě čínského prezidenta byla v ulicích Prahy denně nasazena tisícovka policistů. Na policejních služebnách skončilo 23 demonstrantů z řad odpůrců i příznivců státníka. Většinu incidentů policisté vyhodnotili jako přestupky. Justice se však musela zabývat několika případy, při kterých šlo zejména o to, že Číňané podporující prezidenta brali odpůrcům tibetské vlajky. Kvůli některým zásahům proti projevům nesouhlasu s čínskou politikou čelila policie kritice.