To je v angličtině kombinace velmi častého jména s hodně frekventovaným příjmením - asi jako po našem Josef Novák. Jeho příběh loni touto dobou budil pozornost a vyvolával soucit.

Dotyčný byl nalezen zraněný ve sněhové závěji na východním okraji hlavního města Norského království Osla; tvrdil, že trpí naprostou ztrátou paměti a sám netuší, co je zač, neví, kde se nachází, ani jak se tam ocitl. Muž bez dokladů a prý i bez vzpomínek, který hovořil anglicky, podle vlastních slov zkoumal své znalosti z různých oborů - a z výsledků prý odvodil, že se zřejmě věnoval nějaké práci kolem počítačů.

Podle jazyků, kterým rozuměl (a to včetně češtiny), se zdálo, že by mohl pocházet ze střední Evropy. To se také potvrdilo, když ho podle fotografie zveřejněné v médiích poznali rodiče (že skutečně jde o jejich syna, následně potvrdily i testy DNA).

Ti o něm měli z dřívějška zprávy, že se odstěhoval do Prahy. To posléze uváděl i takzvaný Smith, který se norským médiím svěřil, že pracoval jako počítačový znalec pro českou policii. Měl se prý podílet na rozkrývání závažného hospodářského zločinu se škodou v řádu stamilionů; údajně se mělo jednat o částku odhadem kolem půl miliardy korun.

Útěk před závazky

Nejasným způsobem ale měl zmizet těsně předtím, než měl odevzdat výsledky své práce - a netuší, co se s ním dělo pak. Jeho tvrzení se ale potvrdit nepodařilo, stejně jako se nepovedlo dohledat kauzu, o níž hovořil. Nakonec vyšlo najevo, že pro policii nepracoval; ani pro hospodářskou kriminálku pražského policejního ředitelství, ani pro žádný z celostátních útvarů, do jehož kompetence by kauza s mamutí škodou mohla spadat.

V minulosti sice působil na ministerstvu vnitra, byl ale zaměstnán jako běžný technik, který měl na starosti fungování počítačové sítě. Postupně se stále častěji začaly objevovat úvahy, že neuvěřitelný příběh může mít v pozadí zadluženého muže, který se snaží unikat věřitelům a svým závazkům. Ukázalo se totiž, že osmi věřitelům dotyčný dluží bezmála 3,3 milionu korun; převážně jde o půjčky u bank i nebankovních institucí.

Kde se Michal P. alias John Smith (či kdo ví, jak si říká dnes) nachází nyní, není jasné. Je nezvěstný - a zprávy o něm nemají ani rodiče. U soudu ho zastupuje opatrovník. Poslední zprávy o tomto muži se objevily letos v dubnu, kdy norská média informovala, že se bude nakrátko vracet do České republiky, aby si vyřídil nové doklady; novinářům tehdy řekl, že se v domovině nemíní zdržovat dlouho.

Insolvenční proces

V aktuálním řízení kolem dluhů, které v pondělí zahájil středočeský krajský soud, jsou karty rozdány poměrně jednoznačně. Oddlužení nepřipadá v úvahu, na to dlužník nemá nárok. Bude proto jmenován insolvenční správce, který se bude snažit dohledat jeho majetek, který by bylo možno prodat a věřitele uspokojit.

To se ale podaří stěží. Lze spíš předpokládat, že konkurs bude pro nedostatek majetku zrušen, závazky dlužníkovi zůstanou - a ještě se budou nadále zvyšovat o úroky.