„Oba se seznámili zhruba v polovině února na zastávce tramvají u Holešovické tržnice. Zde neznámá žena muže oslovila. Po krátkém povídání se domluvili, že zajdou do restaurace. Tam se muž mimo jiné dozvěděl, že žena má dceru a syna, kteří žijí v zahraničí, ale také to, že je bez práce – a vlastně ani nemá kam jít,“ přiblížila ve čtvrtek začátek příběhu Eva Miklíková z ředitelství pražské policie. I dále to pak byla historka jako z románu. Přišla nabídka na dočasné bydlení, kterou žena využila – a po dvou týdnech oznámila, že si našla práci. Pak se ale po ní slehla zem.

„Dotyčný mezitím zjistil, že na úřadě, kde měla žena pracovat, ji nikdo nezná; nezvedala mu ani mobilní telefon a více se neozývala,“ přiblížila chmurné procitnutí Miklíková. „Navíc přišel na to, že mu z bytu zmizely peníze, šperky a platební karta, u které měl poznamenaný PIN kód,“ připomněla policistka s dodatkem, že prostřednictvím této karty žena vybrala asi deset tisíc korun. Díky tomu ale pátrači aspoň znají podobu podezřelé – bankomaty totiž snímají tváře klientů.

Okradený muž sice zprvu váhal, pak se ale obrátil na policii. Kriminalisté věc vyšetřují jako podezření z krádeže a neoprávněného opatření platebního prostředku. Policejní detektivové přitom nevylučují, že mužů, kteří byli podobným způsobem oškubáni, může být víc. Přivítají proto svědectví dalších případných obětí; ocení také pomoc svědků, kteří by poradili, kde ženu hledat. Jakékoliv poznatky k případu přijmou na telefonním čísle 974 858 101, případně na lince 158.

Pokud se podezřelou podaří dopadnout, hrozí jí delší pobyt v místech, odkud si toho moc neodnese. V cele by mohla strávit rok až pět let.

Žena je nápadná svou řečí

V souvislosti s případem pátrají policisté po neznámé ženě ve věku kolem 50 let. Je střední, přibližně 165 cm vysoké postavy. Má tmavě hnědé rovné vlasy sahající pod uši a pravděpodobně zelené oči. Používá dioptrické brýle. Hovoří plynule česky s ostravským přízvukem; je poměrně výřečná.