Poprvé spadla klec v pondělí v pravé poledne v Malostranské ulici, kde si kriminalistky specializující se na kapesní krádeže všimly dvojice žen, jež se podezřele tiskly na turisty. Po chvíli pozorování se podezření přetavilo v jistotu.

„Sledované si vyhlédly cizinku, na kterou se jedna z podezřelých natlačila. Ta si následně zakryla svou ruku mapou a zasunula ji do kabelky poškozené. Chvíli „šmátrala" – ovšem nic se jí odcizit nepodařilo. Druhá podezřelá přitom po celou dobu jednání zlodějky kryla vlastním tělem," přiblížila Martínková počínání kapsářek. I když zůstaly bez kořisti, kriminalistky je zadržely pro pokus krádeže.

Stejné kriminalistky slavily úspěch i v úterý – a znovu v poledne. Tentokrát zmerčily dvojici podezřelých žen v tramvaji. Dotyčné se nějak moc rozhlížely po okolí – a nedalo se přehlédnout, že jejich pozornost budí hlavně cestující se zavazadly.

Jasno měly policistky ve chvíli, kdy podezřelé zmerčily na zastávce skupinu asijských turistů nastupujících do jiného vagonu – a dotyčné hned přestoupily za nimi. Jedna z nich se pak skutečně namáčka na jednu z cizinek a začala jí šátrat v kabelce. Oběť si toho ale všimla a poodstoupila. Kriminalistky pak obě straky zadržely.

Přitáhováni asijskými turisty

Mezitím, v pondělí odpoledne, ještě spadla klec v Pařížské ulici. Tam kolegové úspěšných kriminalistek narazili na muže a ženu, kteří na sebe upozornili tím, jak je přitahovali asijští turisté: jako magnet. Tentokrát udeřil muž, který si jako oběť vybral také muže.

Rukou, přes kterou měl přehozenou bundu, zalovil v jeho tašce – a zmocnil se jeho peněženky, zatímco jeho společnice vlastním tělem zakrývala výhled. Návštěvník z Indonésie zahleděný na pražské památky vůbec nic nezpozoroval; o tom, že přišel o peněženku s dvěma sty eury, se dověděl až od kriminalistů.

„Zadržení kapsáři, konkrétně z Rumunska, Bulharska, Chorvatska a Ukrajiny, jsou nyní podezřelí z trestného činu krádeže, za což jim v případě odsouzení hrozí až dvouletý pobyt za mřížemi," připomněla Martínková. Pachatele kapesních krádeží podle jejích slov nejspíš čeká i vyhoštění. Také všechny vyhlédnuté oběti se řadí k návštěvníkům Prahy z ciziny – v jejich případě ale šlo o turisty s početnými úmysly.