Úspěchem při speciální operaci zaměřené na dopadení těchto pachatelů se pražská policie pochlubila v sobotu. Akce s krycím názvem Vlak ale vyvrcholila nočním zadržením podezřelé dvojice již před týdnem; v pátek 13. září. Jednadvacetiletý muž a jeho o rok mladší partnerka, které kriminalisté znají jako uživatele drog, zprvu neměli ani tušení, že helikoptéra létající nad jejich hlavami vyrazila do vzduchu právě kvůli nim.

Později se pár nicméně dovtípil a pokusil se uniknout. Potmě se muž s dívkou snažili lézt a plazit vrostlou kukuřicí – a zasahujícím policistům by tak snadno zmizeli. Dvojice ale nedostala šanci. Právě díky nasazení vrtulníku vybaveného termovizí, schopnou sledovat každý pohyb jejich těl. A pronásledovatelé pak ze vzduchu dostávali přesné pokyny, kam zamířit.

Ohýnek k získání mědi

První indicií, že se v okolí radiály děje něco nepatřičného, se stal oheň hořící v kukuřičném poli, kolem něhož se pohybovaly dvě osoby. Kriminalista sedící ve vrtulníku proto na místo navedl policisty. Před nimi se obě postavy daly na útěk – a tak bylo zřejmé, že nemají čisté svědomí. Zmizet nebo se skrýt by se jim nejspíš podařilo – kdyby ovšem pronásledovatelé nedostávali ze vzduchu přesné pokyny. Takhle oba podezřelí zadržení neunikli.

Ohledání ohniště ukázalo, že ohýnek si dvojice nerozdělala kvůli teplu. Kdepak; plameny měly jiný účel: opalovat z kabelů ochrannou izolaci, aby zůstala holá měď, kterou lze následně prodat ve sběrně. Ukázalo se také, že dvojice tímto způsobem „zpracovávala" část kabelu, který ze Štěrboholské radiály zmizel před několika dny.

Dopadená dvojice nakonec vyslechla obvinění z podílnictví. Samotnou krádež totiž na svědomí neměla – dobře ale věděla, odkud kabel pochází. A také kdo dráty od rušné komunikace odnesl. „Ano, dvojice nás přivedla na stopu pachatelů, kteří krádež provedli," konstatoval jeden z kriminalistů pracujících na případu.