U soudu vypovídal také Jan Řeháček, majitel firmy, která střechu opravovala. „Bylo rozšlapané hřebenové plechování, ohnutý hromosvod," řekl Řeháček soudu.

Později prý zjistil, že jsou pod hřebenem prasklé kameny, firma proto musela zkontrolovat všechny kameny. „U téhle krytiny je problém, že praskliny nemusejí být viditelné," vysvětlil Řeháček.

Speciální obuv by škodě nezabránila 

Cesta, kterou jdou obžalovaní ke standartě na jednom z jejich videí, odpovídá podle Řeháčka rozsahu i umístění poškození. Speciální obuv s měkkou podrážkou, kterou obžalovaní podle svého tvrzení na střeše měli, by podle klempíře poškození nezabránila.

Jeho firma prováděla i výměnu lanka u stožáru standarty. Na otázku soudkyně, jak se výměna lanka provádí, odpověděl, že je potřeba sehnat horolezce, který na stožár vyleze.

Technici na stožár nedosáhli

„Nevím, jak to pánové udělali, ale my jsme tam nedosáhli," řekl směrem k obžalovaným. Na dotaz soudkyně, jestli někde po cestě neviděl vlajku, řekl, že bohužel ne.

Soudkyně Šárka Šantorová zatím vyslechla polovinu svědků, na odpoledne plánuje výslech dalších čtyř. Obhajoba chce také předložit záznam, který podle ní dokazuje, že střecha byla poškozena ještě před akcí Ztohoven. Video podle advokáta Marka Pokorného natočil člověk, který dokumentoval panorama Prahy dopoledne předtím, než skupina na střechu vstoupila. Skupině se prý ozval sám.

Trenýrky jako symbol

„Ty trenky jsou dnes symbolem nějakého názoru," řekl Pokorný. Poukázal na případ, kdy skupina umělců vyvěsila trenýrky v Brně nad Špilberkem jako podporu souzeným umělcům. „Nikdo tehdy nebyl žalován," poukázal advokát.

„Ano, performance je jednáním dovoleným, ale pak je tady hranice vzniku trestní odpovědnosti," odpověděl právní zástupce státu. „Od ní je jen krok k extremismu, a od nich jen další k terorismu," dodal. „Tahat sem slovo terorismus je šílené," oponoval mu obžalovaný David Hons.

Slovní přestřelka u soudu 

Slovní přestřelka vznikla ve chvíli, kdy skupina předložila jako důkaz fotografii, která podle ní dokazovala poškození střechy před akcí. Fotografie pocházela ze záznamu, který natočil náhodný člověk, jenž dokumentoval panorama Prahy.

Poté skupina ukázala několik obrázků, kde byla podoba standarty vtipně upravena. Na jedné z nich byl například prezident Miloš Zeman s nápisem „Moje pravda vítězí". „Tyto obrázky jsou k nalezení bežně na internetu," řekl Pokorný. Dodal, že akce „rudé trenky" je uměleckou akcí a lidé by se měli být schopni zamyslet nad jejím obsahem.

Čtěte také: Policisté prý udělali všechno pro to, aby standartu našli