VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na dopadení anonyma spolupracovali policisté z celé republiky. I ze světa

Praha /VIDEO/ - Nejméně 16 útoky teroristického charakteru pohrozil 24letý muž, kterého se kriminalistům I. obvodu pražské policie podařilo vypátrat a zadržet na Českobudějovicku. V e-mailech, jež rozesílal, dotyčný hovořil o chystaných explozích náloží, údajně nastražených na různých místech. Až minulé úterý, v den, kdy spadla klec, přišla změna.

9.3.2015
SDÍLEJ:

Zadržení emailového fantoma, který bezbřehosti internetu zneužil k anonymním výhrůžkám.Foto: Policie ČR

Několik hodin před svým zadržením ohlásil střelbu do lidí; v blíže neupřesněném objektu České televize prý napodobí vraha z Uherského Brodu, jehož palba v restauraci si nedávno vyžádala osm životů – plus jeho vlastní jako devátý. Také on prý bude pálit po každém, hoho potká.

Hrozba masakrem, který prý Uherský Brod ještě překoná, vyvolala rozsáhlá policejní opatření po celé republice – nebylo zřejmé, kde má k útoku dojít, a jedinou indicií se stal fakt, že výhrůžný e-mail byl zaslán do ostravské redakce. Podobné to bylo o dva týdny dříve po jiné pohrůžce stejného původce, ohlašujícího tehdy bombu na hlavním nádraží – avšak bez uvedení města či jakékoli bližší identifikace.

Byl muž odpovědný?

Muže, který podle dosavadních zjištění detektivů I. obvodu pražské policie využíval anonymních hrozeb k tomu, aby si na dálku (a podle svého přesvědčení neodhalitelně) vyřizoval účty se svými názorovými protivníky, poslal Obvodní soud pro Prahu 1 do vazby. Pozadí jeho počínání ještě budou zkoumat znalci z odvětví psychiatrie a psychologie.

Pokud dospějí k závěru, že mladý muž obviněný hned ze čtyř trestných činů je za své skutky odpovědný a skončí před soudem, hrozí mu v případě uznání viny až pět let vězení. V případě, že by celková vyčíslená škoda převýšila pět milionů korun – což se jeví jako docela pravděpodobné – může být podle slov Tomáše Hulana z ředitelství pražské policie ve hře až osmiletý trest odnětí svobody.

Z Prahy až na jih

Dopadnout muže, kterého Hulan označil jako e-mailového fantoma, se podařilo před týdnem: minulé úterý. K zadržení podezřelého v obci na Českobudějovicku kriminalisté přizvali i pražskou zásahovou jednotku. Při plánování akce totiž nikdo nemohl tušit, jak se muž vytrvale hrozící výbušninami zachová, zda není ozbrojen a zda se nebude snažit klást odpor.

V té chvíli již policisté věděli, že jde o studenta druhého ročníku vyšší odborné školy se zaměřením na informatiku, který byl díky otci, jenž pracuje v počítačovém oboru, v blízkém kontaktu s výpočetní technikou od dětství – netušili ale, jaký je jeho skutečný vztah k třaskavinám a ke zbraním vůbec. Jedno ale bylo jasné: kdo ví, kde hledat, si prostřednictvím internetu může obstarat prakticky cokoli…

Důležitá také byla rychlost zákroku, aby podezřelý neměl čas zničit počítač a zlikvidovat i případné další důkazy. Zatýkání se obešlo bez komplikací a podezřelý mladík s kriminalisty od počátku spolupracuje.

Náročné šetření

Dospět k tomu, než komandu zásahové jednotky mohli vpodvečer ukázat na jihočeské dveře, za nimiž je třeba udeřit, ale pražským detektivům zabralo měsíce. Půl roku intenzivní práce. Dotyčný se totiž ve virtuálním světě skutečně pohyboval jako ryba ve vodě – a udělal vše, co uměl, aby se vyhnul odhalení. Skutečný původ e-mailů se svými hrozbami se snažil zastřít jejich přesměrováním doslova přes celý svět.

Na počátku stály opakované výhrůžky tehdejšímu primátorovi Prahy Tomáši Hudečkovi. Loni v polovině září se ozval anonym upozorňující na uložení nástražného výbušného systému v jeho služebním vozidle, připomněl známou skutečnost Oldřich Čech z kriminálky I. obvodu pražské policie. Nestačilo prý ale prohledat auto a tím možnou hrozbu vyloučit, konstatoval Čech s vysvětlením, že primátor nepoužíval pouze jeden vůz.

Prohlédnuta tak musela být všechna auta, jež jako cíl útoku mohla přicházet v úvahu. A během týdne ještě nanovo; pisatel totiž svou hrozbu zopakoval. „Tentokrát to již vyjde; neboj, bomba skutečně vybuchne," tlumočil detektiv slova z e-mailu. Opětovně byla auta prohlížena – a znovu se nenašlo nic podezřelého.

Hrozby z knihovny

S určitým odstupem získali kriminalisté první stopu. Podařilo se jim získat IP adresu počítače, ze kterého byl e-mail odeslán. Protože se však v téhle věci nemohli policisté spoléhat jen sami na sebe, ale museli čekat i na informace od poskytovatelů internetového připojení, trvalo to tak dlouho, že stopa už byla vychladlá. Šlo totiž o počítač ve veřejné knihovně Jihočeské univerzity, u něhož se střídaly spousty uživatelů – a časovým odstupem se již nepodařilo zjistit bližší údaje o tom, kdo v kritické době seděl u klávesnice.

Výhrůžky primátorovi ale nezůstaly osamocené. Pomocí e-mailu dorazily další hrozby. Jejich terčem se stávaly známé osoby i instituce, připomněl ředitel pražské policie Luděk Procházka. A pachatel měl podle jeho slov široký záběr: zaměřil se třeba na ombudsmanku Annu Šabatovu, senátora Zdeňka Škromacha, jeho pozornosti ale neunikli ani poslanci ve sněmovně stejně jako Karlova univerzita, policejní prezidium či Kriminalistický ústav Praha.

Na sklonku loňského roku pak pražští kriminalisté zjistili, že po e-mailovém fantomovi nepátrají sami. Ozvali se jim kolegové ze Zlína mající obdobné starosti. Na Moravě se jednalo o vyhrožování středním školám – porovnání poznatků s pražskými kolegy ale ukázalo, že by mohlo jít o stejného pachatele. Nasvědčovaly tomu shody v technických podrobnostech – včetně odeslání e-mailu z univerzitní knihovny v Českých Budějovicích – ale i nápadná podobnost ve formulacích textu.

Poznatky z Moravy

Ve Zlíně nešlo o maličkost, naznačil tamější kriminalista Pavol Frolo. „Ve škole máte výbušninu, která vybouchne," připomněl slova, která odstartovala policejní manévry: evakuace14 škol se dotkla celkem 1800 osob. „My jsme trestní řízení pro přečin šíření poplašné zprávy zahajovali 19. listopadu," poznamenal.

Součinnost s kolegy z metropole si šéf zlínského oddělení obecné kriminality pochvaluje. „Vyměňovali jsme si data a ve spolupráci s Prahou jsme ustanovili podezřelou osobu," ponechává Frolo skromně stranou fakt, že to byli právě zlínští detektivové, jimž se při hledání podezřelého nakonec v součinnosti s Jihočechy podařilo dobrat ke konkrétnímu jménu.

Pak už věc byla hlavně v režii pražských kriminalistů, jimž moravští kolegové na konci ledna postoupili i svoji část kauzy. Ve Zlíně ale nebyl pokoj. E-mailový útočník se ozval znovu, tentokrát s hrozbou namířenou vůči tamějšímu divadlu. Evakuovat bylo zapotřebí 120 osob. Následně pak ještě jeho vinou muselo opustit své domovy 80 lidí při evakuaci bytového domu.

V kontaktu s kolegy ze Zlína pražští detektivové zůstávali i nadále – během února ale navázali i spolupráci s kriminalisty z Českých Budějovic. „Měli jsme adresu, na které se ale podezřelý nezdržoval," připomněl šéf vyšetřovacího týmu Čech, že na jihu ještě bylo zapotřebí zapátrat.

A z Hulanových slov vysvítá, že úloha tamější policie nebyla jen formální. „Před samotným zadržením tamější kolegové prověřovali po určitou dobu prostředí blízké podezřelému tak, aby měly všechny zúčastněné složky téměř stoprocentní jistotu oprávněnosti zákroku a jeho úspěšnosti," poznamenal pražský policista.

Pomohla i cizina

Muž podezřelý jako strůjce bombových výhrůžek nadále zůstával aktivní – a s každým dalším jeho činem přicházel další pomyslný kamínek zapadající do pátrací mozaiky. Právě do tohoto období spadají výhrůžky adresované policejnímu prezidiu, kriminalistickému ústavu, poslancům ve sněmovně – a vše vyvrcholilo počátkem března ohlášením střelby v televizi.

Opět nebylo pochyb, že se jedná o texty stejného autora; podle Čechových slov to naznačovala jak shoda použitých slovních obratů, tak obdobné prvky v grafické úpravě. Nešlo už ale pouze o e-maily odesílané z knihovny v Českých Budějovicích. Elektronické stopy napovídaly, že pachatel je v pohybu – využíval totiž i wi-fi připojení v různých restauracích na Českobudějovicku.

Ani tohle zjistit nebylo jednoduché, protože student informatiky se velmi pečlivě snažil, aby nebyl odhalen. „Pomocí anonymizačních programů posílal maily přes celý svět," poznamenal Čech s tím, že vyšetřovací tým musel požádat o spolupráci i počítačové specialisty policejního prezidia. „Oni mají vazby na kolegy v cizích státech," vysvětlil.

Součinnost s policejními sbory v zahraničí při práci na tomto případu se týkala řady zemí, připomněl Karel Kuchařík, který na policejním prezidiu stojí v čele odboru informační kriminality. „Včetně například Spojených států či Velké Británie," poznamenal. Kuchařík také podotkl, že přístupové body si pachatel vybíral tak, aby šlo o místa sdílená velkým počtem osob. I přesto se ho ale vytrvalým vyhodnocováním všech dostupných poznatků podařilo odhalit.

Obviněného studenta policisté podezřívají hned ze čtyř trestných činů. Vedle šíření poplašné zprávy, násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci a nebezpečného vyhrožování má na krku poškození cizích práv – to proto, že své e-maily podepisoval jmény konkrétních osob.

Anonym se mstil za odlišné názoryPodezřelý mladík, který se při výslechu na policii i u soudu během rozhodování o uvalení vazby plně doznal, s kriminalisty spolupracuje na objasňování své trestné činnosti. Jediný problém je, že ne na všechny podrobnosti, které detektivové chtějí konkretizovat, už si přesně pamatuje.

Detektivové také mají jasno o jeho pohnutkách: výhrůžkami chtěl dotyčný „trestat" ty, s jejichž názory nesouhlasí. Těm buď přímo pohrozil, nebo své hrozby podepsal jménem svých názorových protivníků z debat na internetových fórech – přičemž oprávněně předpokládal, že tak lidem, na něž má pifku, přivodí oplétačky s policií.

V té souvislosti ale nedomyslel, že je-li podepsaný, nemusel by údajný autor využívat složitých anonymizačních procedur, aby zastřel cestu k IP adrese počítače, ze kterého byl e-mail odeslán. Kriminalistům tedy bylo záhy jasné, že věci ve skutečnosti nejsou takové, jak se zdají vypadat – a za uváděné pisatele se vydává někdo jiný. Brzy ale také pochopili, že tentokrát mají proti sobě silného protivníka, jehož nalezení si vyžádá velké úsilí, protože ve světě elektronické komunikace nejde o amatéra.

Hrozba primátorovi Prahy Tomáši Hudečkovi údajně souvisela s tím, že se pisateli anonymu nezamlouval způsob prezentace názorů představitelů TOP 09 v internetovém prostoru. Ke hrozbě Karlově univerzitě zase podezřelý zneužil e-mailové adresy studentky, která se ho dotkla tím, že v internetovém prostoru vystupovala na obranu islámu.

Podobný motiv kriminalisté tuší (zatím opravdu jen tuší; porobnosti budou upřesňovat během dalších výslechů) i u hrozby zacílené na ombudsmanku Annu Šabatovou, která se vyjadřovala k tématu nošení muslimských šátků. A leccos ostatně napoví i smyšlené jméno, jímž pachatel podepsal svou poslední výhrůžku: Karel Islám…

Čtěte také: Student vyšší odborné školy se mstil bombovými hrozbami

Autor: Milan Holakovský

9.3.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel základní školy 23 000 Kč

Učitelé na 2. stupni základních škol Učitel tělesné výchovy. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 23000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: . Pracoviště: Základní škola praha - kbely, albrechtická 732 - 001, Albrechtická, č.p. 732, 197 00 Praha 97. Informace: Tomáš Hušek, +420 777 964 592.

Doprava a logistika - Přijmeme řidiče/ku - rozvoz zásilek 25 000 Kč

Přijmeme zdatné, aktivní řidiče/ku na rozvoz kusových zásilek z internetových obchodů. Pracovní doba po-pá, 6.30hod. Praha 8 Chabry! Nutný čistý TR. Pro více info volejte.

Gastronomie - Kuchař - kuchařka 30 000 Kč

Kuchaře/ku s praxí přijmeme pro naší provozovnu v Malešicích, jedná se o závodní stravování. Pracovní doba po-pá, 6.00-15.00hod. Platové podmínky 25.000 Kč až 30.000 Kč/měs. čistého. Požadujeme spolehlivost, samostatnost a bezúhonnost. Volejte, prosím, pouze v pracovní dobu 6.00-15.00 hodin na uvedený tel:

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 80 Kč

Uklízeči a pomocníci v hotelích, administrativních, průmyslových a jiných objektech Pracovník/ce úklidu - prac. Praha. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 80 kč, mzda max. 100 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Trojská č.p. 1997/13a, Praha., Provádění běžného úklidu - zametání a vytírání podlah, utírání prachu, větrání místností, čištění nábytku a zařízení, vynášení odpadků, provádění desinfekce, čištění koberců elektrickým vysavačem, běžný úklid a čištění sociálního zařízení (WC) a kuchyňských koutků., , Základní požadavky a povinnosti uchazeče:, - pracovat řádně podle svých sil, znalostí a schopností, - dodržovat pracovní dobu / dobrou pracovní morálku, - plnit pokyny nadřízených, - spolupracovat s ostatními zaměstnanci, - využívat pracovní dobu a výrobní prostředky k vykonávání svěřených prací, - plnit kvalitně a včas pracovní úkoly, , Pracovní doba (od - do):, 17:00 - 21:00 pondělí, středa, 16:00 - 20:00 úterý, čtvrtek, 14:00 - 18:00 pátek, , Pracovní místo vyhrazené zaměstnavatelem pro osoby se zdravotním postižením dle par. 80 zák. č. 435/2004 Sb. (OZP). Prac. poměr na dobu určitou., NECHODIT NA PRACOVIŠTĚ!, První kontakt možný POUZE telefonicky nebo emailem.. Pracoviště: Forcorp group spol. s r.o. - prac. praha, trojská, Trojská, č.p. 1997, 182 00 Praha 82. Informace: Renáta Marková, +420 723 612 506.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Obojživelný transportér ve službách Hasičského záchranného sboru.
6

Hasiči pořídí nové vozidlo pro záchranu na vodě. Magistrát jim přispěje dotací

Silná bouřka na chvíli zastavila i pražské Letiště Václava Havla.
5

Přes Prahu se opět přehnala bouřka s krupobitím. Problémy mělo i letiště

Potyčka v Zemanově štábu byla přestupkem, vyhodnotila policie

Potyčku, která se v lednu tohoto roku odehrála v pražském Top Hotelu po prezidentských volbách, vyhodnotila policie jako přestupek proti občanskému soužití. Věc bude řešit správní úřad v Praze 4. Výjimkou je počínání podnikatele Karla Slezáka, který v únoru zemřel a policie jeho případ odložila. V pondělí o tom informovala média policejní mluvčí Andrea Zoulová.

Debakl Komety, bitva u Veveří a mladí virtuosové z Trutnova: videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 14. až 15. dubna 2018.

Veverčata, zajíčci i myšice. Záchrannou stanici čeká s příchodem jara plno práce

Pražané jsou nadšení. Přišlo jaro. Pro Záchrannou stanici hl. m. Prahy pro volně žijících živočichů to ale znamená pěkný „záhul“. S teplem začíná i sezóna mláďat. V tomto týdnu se v záchranné stanici zotavuje dokonce 53 mláďat nejrůznějších zvířat. Prozatímní domov tu tak mají veverčátka, malé hrdličky a přes 20 zajíčků.

Netradiční kavárna s únikovými hrami na Žižkově. Kvíz musíte řešit i na záchodě

Tramvajovým zácpám na Žižkově téměř odzvonilo. Doufejme. V dopravní špičce ale přesto MHD na pražském Žižkově občas stojí. Pokud popojíždíte krokem, v úseku mezi Olšanským náměstím a Lipanskou si na fasádě jednoho z domů můžete všimnout zvláštního nápisu. „Šifra proti zácpě… tramvajové,“ říká plakát. Vyvěsil ho sem student VŠE Jan Maryško, který ve stejném domě provozuje netradiční kavárnu. Dokonce první svého druhu. Podle něj jde o ideální místo na originální rande.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT