Tahle scéna se na pražské Florenci odehrála již na sklonku dubna – po pachateli ale policisté stále pátrají. V sobotu zveřejnili kamerové záběry a obrátili se na veřejnost s žádostí o případné svědectví. Záznam pouličních kamer sice nepatří k nejkvalitnějším ani nejdetailnějším – kriminalisté III. obvodu pražské policie ale přesto věří, že by nakonec mohl přispět k získání údajů vedoucích k vypátrání pachatele.

Třicetiletý muž byl napaden v prostorách zastávek autobusu na Florenci, připomněl Jaroslav Bican z ředitelství pražské policie. S útočníkem se ale jeho oběť setkala již předtím: v autobuse, kde byl dotyčný jedním ze dvou mužů, kteří seděli naproti. Tam se také na napadeného poprvé obrátil – on mu ale nevěnoval pozornost. Neznámému nebylo rozumět; komolil prý různá nářečí a cizí slova, aniž bylo zřejmé, co vlastně chce sdělit. Oslovený si i ho proto dále nevšímal.

Ve chvíli, kdy na Florenci z autobusu vystupoval, se k němu brblající muž přitočil – a tentokrát už bylo zřejmé, oč mu jde: dožadoval se půjčení mobilního telefonu. Asi nikoho nepřekvapí, že nepochodil. „Dotázaný muž s omluvou řekl, že mu svůj telefon nepůjčí – a od zastávky odešel. Bohužel tím celá situace neskončila," konstatoval Bican.

Stupňování agresivity

Kamerové záznamy ukazují, že z prosebníka se stal agresor, který stupňoval svou brutalitu. Na muže, který před ním couval směrem do vozovky, opakovaně dorážel.

„Jedním z posledních úderů na hlavu vyvedl poškozeného z rovnováhy a ten spadl zády na zem. Když podezřelý uviděl, že je muž po ráně do hlavy zjevně v bezvědomí, pokoušel se ho vzkřísit," uvedl Bican – přičemž záznam kamer ukazuje, že ani při snaze přivést napadeného k vědomí si podezřelý nepočínal zrovna v rukavičkách.

Naopak; byl docela hrubý. Když po chvilce přiběhli svědci, ležícího muže se snažili zvedat a odnést mimo komunikaci, původce všeho zla se vytratil: utekl za svým společníkem směrem ke vstupu do stanice metra.

Zlomeniny po celém těle

Napadeného muže odvezli záchranáři do nemocnice. Ukázalo se, že utrpěl více zranění – včetně hned několika zlomenin v obličeji. Útočník se tak v případě dopadení nebude zpovídat před soudem pouze z výtržnictví, ale i z ublížení na zdraví. Pokud se mu podaří prokázat vinu, může být ve hře až osmiletý trest.

„Policisté se nyní obracejí na širokou veřejnost nebo svědky, kteří byli na místě, s prosbou o pomoc," poznamenal Bican. „Veškeré informace k totožnosti útočníka nebo jeho společníka, jejich pohybu či pobytu přijmou policisté na bezplatné tísňové lince 158 nebo na kterékoliv policejní služebně."