Poté volající sdělila další informace, proč kachna není schopná pohybu. Ve středu ve večerních hodinách prý k rybníku přijel osobní vůz. Z něj zřejmě psychicky narušený jedinec vystrčil vzduchovou pistoli a začal střílet do hejna kachen, které byly na vodě.

„Aby toho nebylo málo, několikrát prý rybník objel, aby si vždy připravil lepší palebnou pozici. Svědci střelby prý vyběhli směrem k rybníku a předstírali, že si zapisují poznávací značku vozu. Ve skutečnosti bohužel v šeru a z dálky číslo neviděli, ale střelce alespoň vyplašili," vyprávěl ředitel Pražské zvířecí záchranky David Zítek.

Tři diabolky v těle

Po příjezdu Pražské zvířecí záchranky na místo se jejím pracovníkům naskytl smutný pohled. Kachna seděla nehnutě na břehu a kačer za ní každou chvíli připlouval a kontroloval ji. Záchranáři zcela odevzdanou kachnu umístili do přepravky a odvezli na veterinární kliniku. Ačkoli bylo od začátku zřejmé, že je pták ochrnutý, střelné rány pod peřím vidět nebyly.

Teprve rentgen ukázal, že střelec byl při své činnosti úspěšný. Nebohý opeřenec měl v těle tři diabolky, z nichž jedna uvízla v hlavě a druhá přetla míchu. Veterinární lékařka proto musela přistoupit k utracení a ukončit kachně trápení. Kačer na rybníce v Nebušicích se tak návratu družky nedočká.

Postřelená kachna pižmová na břehu rybníka v Nebušicích.

„Ochránci přírody se s podobným případem setkali už před rokem, kdy na Novodvorském sídlišti zmrzačil podobně vyšinutý jedinec havrana polního," popsal David Zítek. Ten sice přežil, ale přišel o křídlo, takže je do konce života odsouzený k životu v zajetí. Pachatele se dodnes nepodařilo odhalit.

Na střelce z Nebušic podali ochránci přírody trestní oznámení. Zda se jej podaří dopátrat, je však nejisté.

Pražská zvířecí záchranka, kterou provozuje Český svaz ochránců přírody, vstoupila nedávno do sedmého roku své existence. Za tu dobu pomohla více než dvěma tisícům zvířat v nouzi. Lidé se mohou obracet na pracovníky záchranky na čísle 774 155 185.

Čtěte také: Střelec zmrzačil havrana na pražském sídlišti Novodvorská