Muž, který život v luxusu nedobrovolně vyměnil za pobyt ve spartánsky zařízeném vězeňském prostředí, toho má na svědomí požehnaně, naznačil v úterý David Schön z policejního prezidia. „Devětatřicetiletý recidivista již v roce 2006 páchal závažnou hospodářskou trestnou činnost. Z téměř dvou desítek osob podvodně vylákal sto dvacet milionů korun, které sliboval rychle zhodnotit na realitním trhu," konstatoval policista.

Podvodník ale pouze vybíral zálohy; k prodeji bytů ani domů nedošlo. Ještě v témže roce dotyčný pláchl za kopečky. Území republiky také opustil stylově: ujel v luxusním voze, který zpronevěřil. To byl další obor jeho činnosti: půjčoval si auta, která nevracel. Od té doby po něm policisté pátrali napříč Evropou. „Bylo to velmi obtížné, neboť používal několik identit, které podpořil falzy dokladů," poznamenal Schön.

Nakonec se ho koncem ledna podařilo pražským kriminalistům vystopovat na jihu Portugalska – a díky jejich informacím byl na základě mezinárodní spolupráce zadržen. Při svém dopadení měl údajně u sebe dokumenty mající potvrzovat státní příslušnost hned tří různých zemí.

Bezpečné a bezproblémové předání

Necelé dva měsíce pobyl ve vězení na Pyrenejském poloostrově – a na konci března byl transportován do České republiky. „O bezpečné a bezproblémové předání se postarali dva příslušníci Oddělení doprovodu letadel Ředitelství služby cizinecké policie. Ti muže letecky převezli z Portugalska do Prahy," uvedl v úterý Schön. Na Letišti Václava Havla Praha pak odsouzeného převzali pražští kriminalisté, kteří ho eskortovali do věznice.

Třináctiletý trest vynesený v roce 2009 ale ještě nemusí být definitivní. Protože byl tento muž stíhán a odsouzen jako uprchlý, má právo požádat, aby jeho proces byl znovu otevřen. Tentokrát v jeho přítomnosti – aby se mohl osobně hájit. A v podobných případech je běžné, že odsouzení této možnosti využívají.