O polední pauze vpadl do banky muž se zbraní v ruce a maskovaný černými brýlemi a černou punčochou. „Objekt si už předem vytipoval jako vhodný k loupeži,“ uvedla státní zástupkyně Zmatlíková. Ve zmatené směsi ruštiny a češtiny dával zaměstnancům banky pokyny. „Řekl ‚davaj děngi‘ a požadoval dva miliony korun, a to jak z pokladny, tak z trezoru v zadní části pobočky,“ doplnila Zmatlíková.

Není to přesné, hájil se lupič 

Přitom hrozil, že odpálí výbušninu, kterou má u sebe a že bude střílet. Po odblokování časových zámků se dostal ke 180 tisícům. S penězi se dal na ústup a hrozil, že pokud zaměstnanci do pěti minut zavolají policii, rozmetá celou pobočku nálož.

Muž však daleko neutekl a na ulici ho chytli policisté. „Není to přesné. Například nehrozil jsem, že někoho zastřelím, anebo použiji výbušninu. Tu banku jsem si předem netipoval. A to s tou ruštinou to také není pravda,“hájil se u soudu.

Choval se klidně 

Tvrdil, že se po činu posadil na lavičku a nechal se chytnout. Za útok podle něj může duševní nemoc, ze které se léčí na psychiatrii. Tu u soudu potvrdili i experti z oboru psychologie a psychiatrie. Onemocnění však muže z činu nevyvinuje.

Hrozbu zbraní i výbušninou potvrdili i všichni přepadení. „Ten člověk se ve dveřích odmaskoval. Choval se klidně. Do minuty se tam objevila policejní auta,“ uvedl jeden ze svědků. Rynda tutéž banku přepadl dříve. V létě roku 2015 přepad tutéž pobočku ve Vršovicích a vynutil si vydání 235 tisíc korun. Loni za to dostal pravomocný trest tři roky s podmínkou, která měla vypršet v roce 2020. Verdikt zatím nepadl. Hlavní líčení bylo odročeno kvůli výslechu ošetřujícího lékaře obžalovaného.