Pitva jednoznačně prokázala, že 33letý muž ze Stodůlek se stal obětí násilného trestného činu. V úterý to uvedl Tomáš Hulan z ředitelství pražské policie.

Jaký přesně zločin detektivové vyšetřují, ale pražské policie tají. Už o víkendu se přitom vyrojily spekulace, že pomocí plamenů se mohl snažit vrah zahladit stopy po použití střelné zbraně malé ráže, která v uplynulých měsících vzala život třem taxikářům působícím v metropoli - a některé dohady s ní spojují také usmrcení ženy cestující v tramvaji; ve všech případech pachatel stále uniká dopadení.

Tyhle úvahy ale Hulan jednoznačně odmítl. Tudy se vyšetřování neubírá. „Na základě konkrétních zjištění můžeme jednoznačně konstatovat, že tento případ nemá nic společného s dříve prošetřovanými obdobnými případy, ani s případy, které jsou momentálně ještě stále v prošetřování," odmítl policista jakékoli spojování s kauzami známými z dřívějška. Nevyjadřuje se ani k dohadům týkajícím se toho, nač muž se zájmem o předměty ukryté v zemi mohl narazit či k čemu se přichomýtnout.

Konkrétnější kriminalisté zatím být nechtějí - a nemíní naznačovat jakékoli podrobnosti, stejně jako cokoli potvrzovat nebo vyvracet. Uvolnili pouze informaci, že specialisté Ústavu soudního lékařství konstatovali opravdu jednoznačně, že ke smrti muže došlo násilným způsobem. Nebyla to tedy nehoda nebo sebevražda. „S ohledem na skutečnost, že prošetřování případu je na samotném začátku, nemůžeme být ke způsobu smrti zavražděného jakkoliv konkrétní," zdůraznil Hulan.

Hledač pokladů

Co kriminalisté netají, jsou poslední plány násilně usmrceného muže. Z dosavadního šetření vyplynulo, že do Klánovického lesa se vypravil minulou středu dopoledne. Z domova vyrážel 11. června mezi devátou a desátou hodinou - přičemž s sebou měl detektor kovů.

„Za pomoci minohledačky se chtěl věnovat takzvanému hledání pokladů. Při odchodu zároveň avizoval, že se domů vrátí kolem patnácté hodiny," konstatoval Hulan. Když se muž neobjevil podle domluvy a nevrátil se ani v následujících dnech, příbuzní v pátek ohlásili jeho pohřešování.

Detektivové 1. oddělení kriminální policie pražského policejního ředitelství se v úterý nicméně odhodlali k ne zcela běžnému kroku. Na webových stránkách policie.cz (pod záložkou Útvary policie ČR > Krajská ředitelství policie) zveřejnili fotografii zavražděného - a obracejí se na veřejnost s žádostí o pomoc při objasňování zločinu. Policejní fotografii oběti najdete ZDE.

Uvítali by postřehy od každého, kdo 33letého muže střední postavy, vysokého 174 centimetrů, ve středu mezi devátou a jedenáctou hodinou potkal ve Stodůlkách nebo následně v Klánovicích. Přidávají i základní popis zavražděného: měl kulatý obličej, modré oči a krátké plavé vlasy.

Prostřednictvím bezplatné linky 158 se mohou ozvat také svědci, kteří si 11. června všimli v Klánovickém lese čehokoli neobvyklého: mimořádného, nebo alespoň zvláštního. Také jejich poznatky mohou být velmi cenné.

Čtěte také: Okolnosti smrti ohořelého muže v Klánovickém lese zkoumá policie