Na seniora čekajícího na autobusové zastávce Prosek se agresor vrhl vcelku nečekaně. Jako blesk z čistého nebe ovšem jeho řádění nepřišlo. Jan Daněk z ředitelství pražské policie v neděli informoval, že cestující čekající na autobus si odložil na zem igelitovou tašku, k níž si po chvíli přisedl neznámý muž a vzal si ji.

Lidé muži poskytli první pomoc

Když se majitel ohradil, následoval útok. Rychlý a zběsilý. „Útočník seniora napadl údery a kopy, které směřovaly převážně na hlavu. Nakonec poškozený skončil bezvládně ležet na zemi – a útočník i s jeho taškou nastoupil do autobusu," přiblížil Daněk vývoj událostí.

V té chvíli zasáhl řidič autobusu společně s jedním z cestujících. Pětadvacetiletého Ukrajince společně vyvedli ven – a pasažér pak dotyčného zadržel až do příjezdu přivolané policejní hlídky. Další lidé poskytovali první pomoc zraněnému.

Cizinec je stíhán na svobodě 

Ještě by ale bylo třeba pomoci kriminalistům: ti by svědky potřebovali vyslechnout, aby státnímu zastupitelství a jeho prostřednictvím i soudu mohli poskytnout dostatek argumentů vedoucích k potrestání útočníka. Žádají je, aby se prostřednictvím linky 158 přihlásili se svými postřehy. Zvláště by stáli o svědectví ženy v bílé bundě, o jejíž přítomnosti vědí ze záznamů bezpečnostních ka­mer.

Cizinec je stíhán na svobodě; podaný podnět k jeho vzetí do vazby nebyl akceptován, připomněl v neděli policista Daněk. Ten také uvedl, že podle pokynu státní zástupkyně policisté zahájili stíhání pro trestné činy výtržnictví, krádež a ublížení na zdraví, za což hrozí až tříletý pobyt za mřížemi.

Muž nadýchal přes tři promile 

Daněk ovšem poznamenal, že nelze vyloučit překvalifikování případu na některý ze závažnějších skutků. Velmi naléhavě se nabízí například loupež s až desetiletou trestní sazbou. Možná změna paragrafu prý bude záviset mimo jiné na výsledku znaleckého posudku, jehož vypracování bylo zadáno.

Ukrajinec, který nadýchal přes tři promile, vysvětloval útok tím, že se stal mstitelem – předtím se prý měl napadený muž v autobuse hanlivě vyjadřovat na adresu jeho národnosti. Záhy se však ukázalo, že jde o lež: agresor a jeho oběť předtím společně necestovali.