Václav Kočka mladší, syn podnikatele a provozovatele Matějské pouti, byl včera brzy ráno zastřelen v restauraci Monarch v ulici V Kolkovně po hádce s podnikatelem Bohumírem Ďuričkem.

Hádali se, kdo má víc peněz v kapse

Podle informací z pražské kriminálky byl střelcem právě Ďuričko. Důvodem střelby byl údajně alkohol a vzájemná šarvátka mezi Ďuričkem a Kočkou starším.

Jeden z očitých svědků uvedl, že se trumfovali, kdo má v kapse víc peněz. Následovala strkanice, do níž se vložil Kočka mladší. Pak znenadání zazněla střelba. Ďuričko střílel z bezprostřední blízkosti. Kočka mladší byl zasažen třemi výstřely. „Policisté zjistili, že mezi dvěma hosty došlo k verbální rozepři.

Na místě zůstal čtyřicetiletý muž, který utrpěl střelná zranění. I přes veškerou snahu lékařů muž svým zraněním podlehl. Střelcem, kterého policisté na místě zadrželi, byl pětapadesátiletý muž. Proti němu nyní policisté vedou úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu vraždy,“ uvedl k případu včera dopoledne mluvčí pražské policie Ladislav Bernášek.

„Podezřelému sdělil komisař obvinění z trestného činu vraždy. I nadále probíhá prošetřování celé události, především pak výslechy svědků. V případě odsouzení hrozí obviněnému trest odnětí svobody až na patnáct let. Vyšetřovatel podal státnímu zástupci návrh, aby na obviněného uvalil vazbu,“ doplnil o několik hodin později policejní mluvčí Tomáš Hulan. close zoom_in

V restauraci se střílelo jen několik hodin poté, co zde předseda ČSSD Jiří Paroubek ve společnosti pozvaných hostí, mezi něž patřila i Kočkova rodina, slavnostně představil svou knihu Česko, Evropa a svět očima sociálního demokrata. Hostem křtu byl kromě Václava Kočky mladšího i Bohumír Ďuričko. Jiří Paroubek odešel z restaurace asi dvě hodiny před incidentem.

Jména údajného vraha a otce zavražděného figurují ve zprávě šéfa Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jana Kubiceho z roku 2006, která referovala o prorůstání organizovaného zločinu do státní správy. Jan Kubice a jeho útvar podezírali podnikatele Václava Kočku, který se zná s Jiřím Paroubkem od útlého mládí, z vraždy bosse podsvětí Františka Mrázka.

Bohumír Ďuričko byl veden jako spolupracovník komunistické státní bezpečnosti. S Paroubkem se zná devět let. Jan Kubice se ve své zprávě snažil doložit, že byl Jiří Paroubek Ďuričkem v roce 2005 pozván na dovolenou do Chorvatska.

„Když vypluly na povrch informace, že byl pan Ďuričko spolupracovníkem StB, jeho pozvání jsem odmítl,“ zdůraznil na včerejší mimořádné tiskové konferenci Jiří Paroubek.

V oficiálním prohlášení dále sdělil, že je šokován a vyjádřil politování nad noční událostí. „Odmítám ale jakoukoliv spojitost s mou osobou a s ČSSD. Pana Ďurička sice znám, ale rozhodně to není můj blízký přítel. Nestýkám se s ním,“ uvedl Paroubek. Podle lidí z okolí podnikatele Ďurička měli ale oba muži velmi dobré kontakty.

„Znali se hodně dobře. Ďuričko měl už dokonce nabídnuto dělat náměstka jednoho ministerstva v případě, že by ČSSD šla do vlády,“ uvedl pro Deník zdroj z Ďuričkova okolí, který nechtěl být jmenován. Ďuričkův čin jej nicméně překvapil. „On by vždycky klidný, nikdy nebyl agresivní. Pistoli měl, ale bylo to spíš ve smyslu – já mám pistolku – ale v životě z ní nevystřelil. Až teď. Dělal třeba to, že v kanceláři vytáhl pistoli, ale ne proto, že by chtěl kohokoliv zastřelit.“

Zastřelený měl prý kontakty na mafii

Podle zjištění serveru iDnes byl zavražděný Václav Kočka obchodním partnerem ruského občana Andreje Korpljakova o kterém se v záznamech Bezpečnostní informační služby hovoří jako o vyslanci nejvýznamnější a nejvlivnější ruské mafie s názvem Asociace pro 21. století. Jakožto společníci vystupovali ve firmě Mirage s. r. o, která se zabývá obchodováním s realitami a stavebnictvím a její sídlo je v bezprostřední blízkosti holešovické tržnice.