Právě podvody spáchané prostřednictvím internetu stály na počátku kauzy. Nejprve to vlastně byly tři samostatné případy prodeje na bazarových portálech, jež se ale vzájemně podobaly. Tři ženy nezávisle na sobě nabízely různé věci: jedna elektrokolo, jiná brusle a další komodu. Ohlasy na inzeráty přišly prostřednictvím aplikace WhatsApp.

Komunikace s podvodníkem.Komunikace s podvodníkem.Zdroj: Policie ČR

Ozval se kdosi vystupující pod ženskými jmény s tím, že má zájem. Kupující si pak s prodávajícími domluvily podmínky platby – a inzerujícím ženám zaslaly internetové odkazy vypadající jako stránky České pošty a Zásilkovny, informovala mluvčí středočeské policie Vlasta Suchánková. S požadavkem vyplnění údajů o platební kartě a přístupových údajů do internetového bankovnictví, upřesnila. „Všechny ženy pak ale zjistily, že peníze za nabízené věci neobdržely – a naopak z jejich účtů byly odepsány částky ve výši několika desítek tisíc,“ konstatovala mluvčí.

Podezřelý neví, komu sloužil

Stopy vedly k 18letému mladíkovi, na jehož konto peníze zamířily. Ukázalo se však, že ten nedokáže upřesnit, kam většina peněz z částek, které mu přišly, vlastně putovala. Sám totiž reagoval na inzerát. Na komunikační síti Telegram ho zaujala nabídka, v němž kdosi vystupující pod přezdívkou Maverick nabízel peníze skoro „za nic“: provizi z finančních částek, které bude moci zaslat na účet osoby, která si chce tímto způsobem přivydělat. Z částky si sedm procent bude moci odečíst pro sebe. Za zbytek pak nakoupí virtuální měnu, bitcoiny, které převede na Maverickem udané číslo elektronické peněženky.

Policejní fenka Casiopea.
Odtáhl ženu do křoví a chtěl ji znásilnit. Na stopu zavedla policisty Casiopea

Přesně to také dotyčný udělal. Když dorazily tři platby, vždy odečetl odměnu pro sebe – poctivě spočítal oněch stanovených sedm procent – a zbytek peněz převedl na bitcoiny a poukázal na elektronický účet určený Maverickem. Dohledat jeho majitele se však nedá, což patří k základním principům bitcoinové měny – a mladík, který mu užitelně posloužil, nezná víc než přezdívku, pod níž zadavatel vystupoval.

„Osmnáctiletý muž, který reagoval na inzerát s možností přivýdělku, se tak stal jedním z podezřelých v podvodném řetězci,“ poznamenala Suchánková. „Kriminalisté mu již sdělili obvinění z trestného činu legalizace výnosů z trestné činnosti z nedbalosti, za který vymezuje trestní zákoník trest až ročního odnětí svobody,“ konstatovala. S dodatkem, že se jedná o první případ tohoto typu řešený ve středních Čechách.

Vysvětlení může znít logicky

Policie varuje, že zájem pachatelů o „vyprání“ podvodně získaných peněz v poslední době roste. Vysvětlení, s nimiž se obracejí na další lidi, aby jim za lákavou odměnu „pomohli“, přitom může znít poměrně logicky: „přivýdělek“ nabízejí třeba s vysvětlením, že kvůli exekuci nemohou mít vlastní účet v bance; případně hovoří o taktice, která povede ke snížení bankovních poplatků. Někdy dokonce může pachatel požádat důvěřivce, aby pro něj založil bankovní účet pod svým jménem. „Majitelé těchto účtů, ať už vědomě, nebo nevědomě, pomáhají pachateli k legalizaci výnosů z trestné činnosti – nebo zastření původu těchto prostředků,“ zdůraznila Suchánková.

Co u vás rozhodne komunální volby? Zapojte se do velké ankety Deníku ZDE.

Zmiňovaný inzerát nabízející přivýdělek s provizí již na komunikační službě Telegram není k nalezení. Kriminalisté se nyní snaží zjistit, kdo byl jeho zadavatelem.

Jak se bránit podvodům na internetu

1. Pokud prodáváte zboží přes inzertní portály, nikdy nesdělujte kupujícímu citlivé údaje ke své platební kartě. Kupujícímu stačí jediné – pouze číslo vašeho účtu. Není jediný důvod komukoliv cizímu poskytovat další údaje. V žádném případě se nenechte zmást fiktivní platební bránou. Pokud má někdo platit vám, přístup k dispozici s účtem ani údaje o bankovní kartě opravdu nepotřebuje.

2. Buďte obezřetní v případě inzerátů nabízejících provizi za přeposlání finančních prostředků či bitcoinů na jiné účty. Sami se tak stáváte podezřelými z trestné činnosti – ať už vědomě, či nevědomky. Trestní zákoník kvalifikuje toto jednání jako trestný čin – legalizace výnosů z trestné činnosti.

Zdroj: Policie ČR