Pro podezřelého si museli zajet do jeho přechodného bydliště ve středních Čechách. Nyní zjišťují, zda podobných kousků nemá dotyčný na svědomí víc.

Mladík vydávající se za policajta v civilu zazvonil 25. března u dveří 81letého důchodce bydlícího v ulici Na Poříčí. Špatně chodícímu muži tvrdil, že přišel kvůli pokutě, kterou mu vyměřil revizor za jízdu načerno. Argumentům oběti, že to není možné, protože lidé v tomto věku už jízdenku nepotřebují, mladík nevěnoval pozornost; neústupně trval na zaplacení pokuty. Do penzisty hučel tak dlouho, až ten přikývl: vytáhl peněženku – a ano, tedy zaplatí.

Odběhl a už se neukázal

To ale falešný kriminalista odmítl. Nene, přijmout peníze v hotovosti není dovoleno. Musí se jít na služebnu. Seniora s omezenou pohyblivostí pak pěšky vláčel ulicemi téměř hodinu. Mezitím podvodník pod smyšlenou legendou vylákal nejen celý seniorův důchod, ale i další peníze, které měl muž u sebe. Přebral je prý do úschovy.

Společné putování skončilo u příkrých schodů pod památníkem na Vítkově. Právě tudy – byť cesta byla zahrazena pletivem a řetězem – se prý dostanou přímo k policejní stanici. Špatně pohyblivý muž tudy jít odmítl, a tak „policista" vyhověl: ano, vyběhne schody sám a pro penzistu pošle dolů auto. Splnil ale jen první část slibu. Odběhl – i se svěřenými penězi – a už se neukázal. Po desítkách minut marného čekání oklamaný muž ohlásil událost skutečným policistům.

Policisté nezaplacené pokuty nevybírají

Dlouhé pátrání skončilo úspěchem. Klec spadla 27. srpna – a podezřelý se následně přiznal, připomněl ve čtvrtek Tomáš Hulan z ředitelství pražské policie. „Na základě těchto skutečností obvinil vyšetřovatel 26letého Čecha z trestného činu podvod, za což mu v případě odsouzení hrozí trest odnětí svobody až na dva roky," konstatoval.

Kriminalisté ale tuší, že podobný trik mohl dotyčný zkoušet i jinde. Policejní evidence totiž prozrazují, že stíhán byl v minulosti už osmkrát. Zveřejnili proto obrázky zachycující podobu zadrženého a obracejí se na veřejnost s otázkou: neobalamutil tenhle člověk také vás? „Prosíme každého, kdy by mohl být tímto mužem v minulosti podveden, nebo jinak poškozen, ať se přihlásí policistům cestou linky tísňového volání 158," uvedl Hulan.

Už na jaře také policisté v souvislosti s tímto případem varovali: oni nikdy nevybírají pokuty pro jiné instituce a nevybírají ani nezaplacené pokuty, které v minulosti uložili sami například za přestupek v dopravě. Oprávnění vybírat nezaplacené pokuty mají pouze celníci nebo pak následně exekutor.