Dopadení mladíci, 17letý na 18letý, prý poničili fasády domů v ulicích Belgická a Záhřebská. „Na deset budov zvěčnili černým lihovým fixem své iniciály o různé velikosti. Dalšími terči se staly historická kaplička a parkovací automat,“ přiblížila řádění vandalů Eva Kropáčová z ředitelství pražské policie. Nyní jsou zadržení podezřelí ze spáchání trestného činu poškození cizí věci. V případě uznání viny soudem jim hrozí až roční vězení.

Sprejerství: desítky případů

Sprejerské útoky jsou v metropoli na denním pořádku. Vandalové se stříkacími barvami nebo těžko odstranitelnými fixy se nejčastěji zaměřují fasády domů; poškozují ale také zastávky městské hromadné dopravy i samotná vozidla a vlakové soupravy. Od začátku roku řeší pražská policie sedm desítek případů sprejerství; podezření z trestného činu poškození cizí věci bylo sděleno čtyřiceti osobám. Velkou pomocí při dopadení vandalů je pomoc svědků, kteří zavolají na tísňovou linku – ať už 158, anebo 156.

Jedním z otřesných případů vandalského útoku z poslední doby je posprejování fasády Paláce Žofín. Na jeho boční stěnu 20letý cizinec koncem dubna konci dubna v nočních hodinách nasprejoval vulgární nápis o velikosti 200 krát 100 cm. Stejně poničil i bílý obřadní stan před budovou. Byl na místě dopaden; na kontě má bezmála patnáctitisíco­vou škodu.