V obchodech s potravinami do poslední chvíle totiž předstírali, že se za vybrané zboží chystají zaplatit – a pak zčistajasna vzali nohy na ramena. Zdrhali jak o závod – a skutečně se jim podařilo zmizet. Ve dvou případech.

Ten první řeší policisté již od konce června, připomněl ve čtvrtek Jan Daněk z ředitelství pražské policie. Tehdy se zlodějíček objevil v prodejně na Basilejském náměstí. Prodavačce si řekl o bagetu a o krabičku cigaret dohromady za 130 Kč, přičemž si počínal jako docela normální zákazník. „Pak ale zboží rychle z pultu sebral – a ještě rychleji se dal na útěk, aniž by zaplatil," přiblížil Daněk taktiku sice prostou, ale účinnou.

Jiný mladík, ale rovněž v Praze 3, pak kradl počátkem července v obchodě v ulici Na Vrcholu. Zloděj si vybral z regálu láhve s alkoholem za více než dvanáct stovek, načež přistoupil k pokladně a předstíral, že se chystá platit. Nestalo se tak; mladý muž i s kořistí z prodejny utekl.

„Po obou mladících, kteří jsou nyní podezřelí z přestupku proti majetku, pátrají policisté z místního oddělení Jarov," připomněl Daněk. S dodatkem, že vítána je pomoc veřejnosti. Proto policisté zveřejnili kamerové záběry a očekávají, že pokud podezřelé někdo pozná, dá prostřednictvím linky 158 vědět, kde je hledat. „Jestliže budou nenechavci vypátráni, může jim být uložena pokuta až do výše 15 tisíc korun," poznamenal Daněk.