O dopadení podezřelých v rámci akce s krycím označením Franc informovala v úterý právě Kaňková, podle jejíchž slov se při zásahu podařilo zajistit bohatý důkazní materiál včetně 60 kilogramů marihuany zabavených kurýrům a 3650 rostlin konopí, stejně jako technologii a komponenty pro produkci marihuany. „Členové společného týmu zabavili i osobní vozidla, finanční hotovost a komunikační prostředky," doplnila Kaňková.

Povedlo se to díky tomu, že celníci na území Prahy i v okolí metropole odhalili objekty, v nichž se nacházely průmyslovým způsobem pracující velkopěstírny. Jejich produkce byla podle dosavadních zjištění určena jak pro uspokojení tuzemských konzumentů, tak na vývoz do zahraničí.

Než spadla klec, kšefty se hýbaly několik let. Nyní už je ale všemu konec. „Zadrženi byli kurýři, samotní pěstitelé, hlavní organizátoři i vietnamský specialista na zařízení velkokapacitních pěstíren," uvedla Kaňková. Mezi zadrženými, kteří již vyslechli obvinění, jsou jak cizinci, tak i našinci: občané Vietnamské socialistické republiky i České republiky.

Aktuální trendy

Okolnosti případu odpovídají aktuálním trendům, s nimiž Deník seznámil ředitel Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych: jednotlivé zločinecké skupiny už nepůsobí osamoceně, ale prolínají se se společnou účastí českých i asijských občanů – a u pěstování konopí je příznačný posun od poloamatérského zahradničení k vyspělým průmyslovým technologiím.

Bývá také zvykem, že investoři (ano, jde o byznys, pro který je takovéhle označení opodstatněné) neusilují o budování obřích pěstebních hal, ale mají zájem provozovat raději větší počet menších, byť špičkově vybavených pěstíren – v případě, že dojde k odhalení jedené z nich, nepřijdou o všechno naráz a mají možnost ve svém „podnikání" pokračovat.

Čtěte také: V luxusním domě ve vilové čtvrti v Lánech odhalili varnu drog