„Prostě přišla na vyšetření, vyšetření jsme provedli - a ona pak v klidu čekala na příchod policie," konstatoval lékař, jak loni 7. října odstartovala otřesná kauza. Tu ve čtvrtek začal soud řešit jako případ vraždy novorozence, kterého pak jeho matka spálila v kotli.

Vražda miminka

Syna, který se narodil ve 37. týdnu těhotenství (tedy krátce před termínem plánovaným na 15. - 16. říjen), žena podle obžaloby porodila v noci z 2. na 3. října ve svém bydlišti v malé osadě u Dolních Kralovic na Benešovsku. Sama, bez pomoci a potají.

„Poté, co přerušila pupeční šňůru, tělo podle předem připraveného plánu odnesla do kotle na tuhá paliva ve sklepě a spálila," konstatovala státní zástupkyně Miloslava Zagarová, která ženu viní z vraždy v nejpřísnější kvalifikaci - s možností uložení až výjimečného trestu.

K okolnostem činu ani k souvislostem obžalované nevypovídala. Ani nyní před soudem, ani po svém zadržení. „Je mi to líto," hlesla jen na chodbě soudu v odpovědi na otázky reportérů. Mlčeli také členové rodiny. Kriminalisté tak byli odkázáni na svědectví ze širšího okolí - a také na výsledky zkoumání znalců.

Tomu, že v daném případě nebylo vše tak, jak bývá obvyklé, svědčily už dřívější poznatky vlašimského lékaře. Pacientka, která byla v jeho péči od roku 2003, pravidelně docházela na preventivní prohlídky, až loni v březnu se objevila s podezřením, že je těhotná.

Lež o Rakousku

Ultrazvuk to potvrdil. „Na další den jsme ji pozvali na odběry a vystavení těhotenské průkazky - už ale nepřišla," vypověděl gynekolog. To mu ale zvláštní nepřišlo; vypadalo to prý na změnu bydliště i lékaře.

Znovu se pacientka objevila až 30. září. S vysvětlením, že nemohla chodit na prohlídky, protože ji přítel odvezl do Rakouska. To ale nebyla pravda - podle dalších svědectví totiž nadále docházela do zaměstnání; pracovala poblíž bydliště na lince zajišťující porážku a kuchání kuřat. A tam si kolegyně všimly, že je asi těhotná.

Dost dlouho to prý popírala - na rozdíl od dřívějška, kdy podle svědkyň asi pětkrát mluvila o tom, že čeká miminko, ačkoli to nebyla pravda - a vše přiznala až v době, kdy změnu své postavy nemohla zakrýt volným oblečením. Od kolegyň, stejně jako od širší rodiny, dostala nabídky věcí po dětech. Poděkovala - potřeby pro miminko ale zřejmě nechystala. Posléze naznačovala, že měla potratit. Prý po ní bratr hodil židli - nebo ji snad měl shodit se schodů.

Divné vysvětlení

Při prohlídce v gynekologické ordinaci na sklonku září vše vypadalo dobře. Pravidelné srdeční ozvy plodu nasvědčovaly, že dítě je v pořádku. Další termín kontroly lékař stanovil „za týden" - na pondělí 7. října.

A tehdy pacientka telefonovala, že chodit už nemá důvod: dítě se doma narodilo mrtvé, v noci ze středy na čtvrtek, načež je její bratr odnesl i s placentou… Když lékař řekl, že i tak je nutné vyšetření, pacientka se objevila - a poté, co dal na srozuměnou, že je třeba informovat policii, v klidu na ni počkala.

Termíny procesu měl soudce Ivo Zelinka původně rozplánované do pondělka, už krátce po zahájení ale bylo zřejmé, že verdikt padne později. „Protože se nedostavili svědci, budeme odročovat," řekl soudce Deníku. Soud marně čekal i na pozvaného otce dítěte.

Pár kapek krve

Hlavní líčení pokračuje v pátek výslechem soudních znalců. Lze přitom očekávat urputnou bitvu žalobkyně Zagarové s obhájcem Jaroslavem Zemanem - právě znalecké posudky totiž budou hrát v případu klíčovou roli.

Nález popela s kostmi totiž nemohl poskytnout odpověď na otázku, zda se dítě narodilo živé, či nikoli, a tak se klání obžaloby a obhajoby bude točit kolem závěrů expertů, všestranně zkoumajících nalezené kapky krve.

Tyhle debaty už ale obžalovaná sledovat nebude. Po prvním jednacím dnu požádala, aby soud dále jednal bez její účasti.

Mozaika svědectvíSlova obžaloby znějí děsivě - stejně jako je děsivý čin, který popisují. Mozaika z výpovědí lidí z okolí z okolí obžalované, které zazněly v jednací síni, ale nedává dohromady obraz bezcitné vražedkyně. Spíš to vypadá na vykreslení ženy pracovité, málomluvné a samotářské, byť někdy poněkud náladové, která v životě neměla moc štěstí. Ani na partnery; ze vztahů prý vzešly dluhy.

A možné stačilo jinak zvolit slova, aby k tragédii nedošlo. Naznačila to slova 38letého muže z Neratovic, jemuž obžalovaná odpověděla na seznamovací inzerát. Že je těhotná, nepoznal ani při osobních setkáních. Zaskočilo ho ale, když se mu tuhle zprávu opatrně snažila naznačit v SMS zprávě. Vztah, jemuž prý „dával šanci na budoucnost" kvůli tomu ukončil - možná to ale mohlo být jiné, kdyby vše řekla na rovinu a do očí. Kdo ví…