„Ženě bylo za vraždu nepravomocně uloženo deset let vězení, odvolací senát však čin překvalifikoval na zabití a trest snížil na šest let," řekl bez dalších podrobností Fořt.

Živé dítě se narodilo v červnu 2015 v sedmém měsíci těhotenství. Matka dva dny před porodem požila potratovou pilulku, kterou si opatřila na internetu. Po porodu zabalila žena plačící děvče do igelitové tašky a dvou igelitových pytlů a odnesla ho do kontejneru, kde se udusilo. Tělo novorozence našli v popelnici policisté, ženu obvinili o několik dní později.

Pilulku může podle zákona podat jen lékař 

Podle dřívějšího vyjádření obhájce matky nebylo prokázáno, že by žena zabíjela úmyslně. Odsouzená podle něj chtěla pilulkou jen legálně přerušit těhotenství, domnívala se prý, že je těhotná pouze několik týdnů. Do obsahu tašky se prý nedívala, myslela, že je v ní mrtvý plod. Podle advokáta se žena nedopustila trestného činu a měla by být obžaloby zproštěna.

Interrupci může žena v ČR podstoupit do 12. týdne těhotenství, ze zdravotních důvodů i později. Potrat pomocí pilulky, která plod z dělohy vypudí, se v Česku provádí do 49. dne těhotenství, kdy embryo má nanejvýš deset milimetrů. Pilulku může podle zákona podat jen lékař v nemocnici.

Čtěte také: Za vraždu novorozence snížil soud ženě trest na 16 let vězeni