Na poškození pomníku jako první upozornil Deník N. „Zabýváme se tím. Po deváté hodině nám bylo oznámeno, že tu sochu někdo poškodil barvou, takže na místo vyrazili kolegové, kteří to ohledali. Budeme pátrat po zatím neznámém pachateli,“ řekl ve čtvrtek agentuře ČTK mluvčí pražské policie Jan Daněk.

Rudou barvou je potřísněn podstavec sochy, na obložení se skví nápis „Ne krvavému maršálovi! Nezapomeneme“, který je doplněn letopočty (často sporných) dějinných kroků maršála Koněva. Kromě roku 1945, kdy sovětský důstojník osvobozoval Československo od nacistů, je uveden i rok 1956, kdy řídil potlačení maďarského povstání, a rok 1961, kdy se jako velitel skupiny sovětských vojsk podílel na řešení berlínské krize výstavbou berlínské zdi. Autor „díla“ nezapomněl ani na rok 1968.

Po loňském kulatém výročí odhalila radnice Prahy 6 u sochy tabulku s doprovodným textem popisujícím roli maršála Koněva při zmiňovaných historických událostech. „V roce 1968 osobně zaštítil zpravodajský průzkum před vpádem vojsk Varšavské smlouvy do Československa,“ stojí mimo jiné na desce. Proti vysvětlující tabulce protestovali čeští komunisté, nelíbí se ani ruskému velvyslanectví.

Sundejte toho bolševika

Koněvova socha na náměstí Interbrigády budí vášně, v minulosti se objevila iniciativa žádající její odstranění. Pomník se dlouhodobě stává terčem vandalů, například loni v květnu jej někdo polil růžovou barvou. V červnu 2015 se tu objevil nápis „Heil Putin?“.

„Sundejte toho bolševika a dejte tam sochu Ivana Hlase!“ okomentoval čerstvou stopu jeden z uživatelů sociálních sítí. Jiní tento čin odsuzují. Na rusky psaných serverech už se začíná objevovat informace o „znesvěcení pomínku Ivana Stepanoviče Koněva, který dvakrát získal titul Hrdina Sovětského svazu za vynikající výsledky během Velké vlastenecké války“. Některá média zprvu uváděla, že Praha 6 nechá barvu vyčistit.

„Byť jde samozřejmě o vandalství, mám pro lidi, kterým socha vadí, jisté pochopení, neboť to, co se děje jen o pár kilometrů dál, na Hradě, logicky vyvolává i tyto rozporuplné reakce. Možná, než začneme pátrat po tom, kdo použil barvy, měli bychom zapátrat a ukázat na toho, kdo - zatím - nutí svým jednáním Čechy brát do rukou barvy. A možná je už konečně na čase začít zcela vážně jednat o přesunu sochy Koněva na zahradu ruské ambasády. Za nás bude socha, jako vždy, do 24 hodin čistá a krásná, aby ji někdo mohl zase zneuctít,“ řekl portálu iDNES.cz starosta Ondřej Kolář (TOP 09).

Oficiální facebokový profil městské části však později uvedl věci na pravou míru. „Vox populi mluví jasně. Dejvice Koněva nechtějí. S ruskou ambasádou jsme v minulosti jednali o přemístění sochy a dokonce jim nabízeli, že si Koněva mohou odvézt na nedalekou zahradu velvyslanectví. O odstranění budeme jednat znova, a dokud nezačnou jednat konstruktivně, zůstane socha pomalovaná. A zdaleka nejde jen o to, že nás opakované čištění sochy stojí peníze, které už platit nechceme,“ uvedla Praha 6. Starosta Kolář toto stanovisko podpořil na své stránce.