Padesátileté ženě se změnilo manželství v soužití s tyranem. Nikdy se nesměla cestou z práce domů opozdit víc než o deset minut, jinak jí manžel nadával nebo nafackoval.

Tak se několik desítek let choval ke své manželce úspěšný manažer jedné velké firmy.

„Manžel ji trestal jako školačku nejen za pozdní příchod, ale i za neutřený prach na jeho stole a za výdaje na domácnost, které on před nákupem neschválil,“ doplnila Marie Šusterová, vedoucí pražského Intervenčního centra, které otřesný případ domácího násilí řešilo v srpnu.

Přitom na začátku vztahu byla idyla.

Před deseti lety měla týraná žena pocit, že s partnerem bude mít příjemný život, byli spolu několikrát na dovolené.

„Pak mě donutil, abych opustila zaměstnání, které jsem měla ráda, a starala se o něj a domácnost,“ zmínila žena zlom ve vztahu, který ji dostal do pasti. Finanční příjmy pak měla jen z příležitostných brigád.

Manžel v útocích na partnerku nepolevoval. Přibližně dvakrát do měsíce ji ve vzteku napadal, bušil do ní pěstmi, ale vždycky tak, aby v obličeji nebylo nic znát. K útoku stačila maličkost, často jen manželova špatná nálada nebo napětí, které si přinesl z práce.

Při posledním útoku už násilné chování partnera nevydržela a zazvonila u sousedky, která neváhala a zavolala policii.

Policisté rychle zasáhli a manžela vykázali.

„Pomohli jsme ženě se sepsáním návrhů k soudu na prodloužení doby vykázání o měsíc. Žena poprvé ve svém životě zažívá doma klid. Zároveň podala žádost o rozvod. Do Intervenčního centra nyní dochází na socioterapeutickou skupinu a hledá s podporou druhých žen svou sebedůvěru. Začíná se poohlížet i po stálém zaměstnání,“ popisovala Šusterová příběh klientky.

Počet napadení stoupl

O letošních prázdninách počet násilných trestných činů, kterých se dopouštěli hlavně muži na ženách, v hlavním městě stoupl téměř dvojnásobně ve srovnání s předcházejícím rokem.

Loni řešilo Intervenční centrum jedenáct případů, letos dvacet.

Další z nich nahlásila žena až po patnácti letech, kdy ji partner verbálně i fyzicky napadal.

Oznámit, že žije s násilníkem, se rozhodla až poté, kdy ji její patnáctiletý syn při útoku začal bránit. Teprve to ji přimělo zavolat policii.

„Uvědomila si v tu chvíli, že syn má zničené dětství, když dovolila, aby byl tolik let svědkem křiku, výhrůžek a násilí,“ dodala Šusterová.

Násilného partnera podle vyjádření týrané matky mnohokrát vyhodili z práce, protože míval často neomluvené absence.

„Na otázku, zda s partnerem a otcem syna prožila i lepší chvíle, žena po delším přemýšlení jen němě zavrtěla hlavou jako že ne. Navíc přiznala, že z něj měla strach, neboť jí často vyhrožoval zabitím. Nyní této klientce pomáháme s podáním návrhu k soudu a vykázáním z bytu a se zákazem kontaktů s násilníkem na několik měsíců,“ upřesnila Šusterová.

„Jediné, co mohou ženy pro sebe udělat po prvních útocích nebo ve chvíli, kdy je partner soustavně ponižuje, omezuje, zakazuje jim aktivity, odstřihne je od peněz, je vyhledat pomoc, třeba i anonymně, a s odborníky hledat možné řešení,“ doporučuje vedoucí Intervenčního centra Marie Šusterová.

Případy domácího násilí v číslech

Vykázání v Praze v červenci a srpnu 2007 - 2011


2007
červenec 6 případů
srpen 3 případy

2008
červenec 2 případy
srpen 4 případy

2009
červenec 1 případ
srpen 2 případy

2010
červenec 5 případů
srpen 6 případů

2011
červenec 10 případů
srpen 10 případů

Letošní rok v počtu odhalených případů domácího násilí se už zapisuje do statistik jako nejhorší od roku 2007. Do poloviny září bylo vykázáno z bytů 80 agresorů, což je ve srovnání s minulým rokem více. Loni bylo do konce září tímto způsobem řešeno 79 případů.

Čtěte také: Manželku a děti týral dlouhých dvacet let