Bylo to v neděli kolem osmé večer, kdy se pachatel přihnul k čajovně v Rokycanově ulici a bouchal na dveře. „Chci Mirečka a osm stovek," dožadoval se. Ukázalo se, že jakýsi Mireček mu měl před pár dny prodat místo drogy pervitin hořkou sůl. Prý za pět tisíc!

S tím, že obsluha přes dveře řekla, že žádný Mireček se uvnitř nenachází, se dotyčný nespokojil. Křičel a hrozil, že vykopne dveře. Aby se pokusil zklidnit situaci, vyšel muž z personálu ven. Tam ale agresivní muž čekal s kudlou. A nůž v jeho ruce budil respekt. Dvaceticentimetrová čepel – to je argument, s nímž není radno polemizovat. Zvlášť když se dotyčný stále dožaduje peněz, přičemž vyhrožuje smrtí, pokud nebude po jeho…

Muž z čajovny přesto nevyhověl. Slíbil, že z obchodu přinese peníze – využil ale toto, že útočník poodstoupil, a dal se na útěk. Běžel k nedaleké policejní služebně, přičemž z plna hrdla volal o pomoc. Spoléhal na to, že řev pod okny policisty zalarmuje – a v tom se nepřepočítal. Muži v uniformách vyběhli ven zjistit, co se děje.

Útočníka, který byl napadenému v patách, na místě zadrželi. Snáz se to ale řekne, než udělá. Zákrok byl bleskový; zklidnit zuřícího agresora ale dalo práci. Prohlídka ukázala, že dotyčný měl u sebe ne jeden, ale hned dva nože – a k tomu ještě útočnou zbraň zvanou boxer.

Muže, který vyslechl obvinění z loupeže, poslal soud do vazby. Pobyt za mřížemi ale není nic, co by podezřelý neznal už z dřívějška. Ukázalo se, že už si odseděl rok – v lednu byl propuštěn jako amnestovaný – a navíc už dvakrát dostal podmíněné tresty. Rejstřík jeho skutků je víc než bohatý. Souzen byl za vydírání, týrání osoby žijící ve společném obydlí, útok na úřední osobu, výtržnictví i nebezpečné vyhrožování. Aktuální loupež je ale určitým vrcholem jeho dosavadní zločinecké kariéry. V případě uznání viny mu hrozí hodně dlouhý pobyt v cele. Až deset let…