V pátek před Štědrým dnem v odpoledních hodinách zaregistroval operátor kamerového systému, že na rohu ulice Dejvická a Na Hutích je srocení několika lidí. Ti bránili v odchodu muži stojícímu uprostřed. K prověření události byla vyslána pěší hlídka strážníků, která nedaleko dohlížela na vánočních trzích.

"Devětadvacetiletý muž hlídce popsal situaci, kdy slyšel volat o pomoc svou čtyřiadevadesátiletou sousedku, že byla okradena. Rozběhl se za podezřelým mužem, kterého se mu podařilo za nedlouho dopadnout a společně s kolemjdoucími zadržet," uvedla mluvčí pražské městské policie Michaela Teplá. "Při zadržení se podezřelý snažil odhodit dvě peněženky s finanční hotovostí v celkové výši 9000 korun, které patřily okradené paní," doplnila. Čtyřicetiletý muž se ke skutku doznal. Strážníci chmatáka předali Policii ČR.

Ta ovšem zjistila že chlapík není žádným nováčkem a byl již šestkrát odsouzen k trestu odnětí svobody, kdy ten poslední trval celých třináct let. Jak se ukázalo, muž se stejné trestné činnosti nejspíš dopustil vícekrát. "Obvinění bylo vzneseno ve čtyřech případech. Z dalších třech obdobných protiprávních jednání, která jsou v tuto chvíli předmětem prošetřování, je tento muž ještě podezřelý," uvedl mluvčí pražské policie Tomáš Hulan.

"Zadrženého kriminalisté obvinili z trestných činů podvod, krádež a porušování domovní svobody. Za vyjmenované delikty hrozí obviněnému trest odnětí svobody až na tři roky," informoval mluvčí. Pokud ale dojde v průběhu prošetřování k nevýšení způsobené škody, může si obviněný „posedět“ až pět let. K tomuto trestu může obviněnému soud ještě přičíst podmínku, která čtyřicetiletému muži trvá až do příštího roku.

Do domácností poškozených se vždy vnutil pod legendou někoho, kdo nese přeplatky za cokoli. Jednou se vydával za pracovníka „sociálky“, který nese přeplatek na důchod, ondy byl zase zaměstnancem jakékoli energetické společnosti, který taktéž nese nějakou tu korunu navíc.

Jeho jednání prošetřují kriminalisté z celkem třech policejních obvodů, což dokazuje, že obviněný „řádil“ na celém území metropole.

"Proto se nyní policisté obracejí s prosbou na další případné poškozené. Pokud jste se kdokoli také stal obětí obviněného, a ještě jste to neoznámil, přihlaste se, prosím, kriminalistům čtvrtého oddělení prvního policejního obvodu prostřednictvím linky tísňového volání 158," požádal veřejnost o pomoc Hulan.