V úterý 9. února kolem půl čtvrté odpoledne, zazvonil u hlavního vchodu domu v pražských Holešovicích zvonek. Devětaosmdesátiletá paní obývající přízemní byt se příchozích prostřednictvím mikrofonu zeptala o co jde a dva muži se představili jako její známí.

Stará dáma nic netuše, uvěřila a otevřela na dálku vchod do domu. Ve chvíli, kdy pootevřela dveře vlastního bytu, aby zjistila koho to vlastně pustila dál, návštěvníci zaútočili. Rozrazili dveře, až paní upadla na zem, a vtrhli dovnitř.

Vytrhli i telefonní kabel

Jeden z mužů jí strhl z krku dva zlaté řetízky. Potom ji popadli a odvedli do pokoje, kde ji nutili aby prozradila, kde má další cennosti. Stařenka sice odhodlaně tvrdila, že žádné nemá, ale tomu pachatelé neuvěřili.

Zajištění mužů podezřelých z oloupení seniorky. | Video: Policie ČR

Prohledali byt a poté co našli peníze a několik šperků za skoro sto tisíc, přibrali k lupu ještě osobní doklady své oběti, zamkli byt a odešli. Aby svůj odpudivý čin ještě znásobili, vytrhli před odchodem ze zdi telefonní kabel, aby si stará paní nemohla zavolat pomoc.

Zadrženi byli za pár dní

„Případ si do své kompetence převzali kriminalisté prvního policejního obvodu a začali pracovat na jeho objasnění. V průběhu několika dnů od jeho spáchání zajistili dostatek důkazů, které je přivedly na stopu obou podezřelých. Jejich zadržení pak bylo otázkou času,“ sdělil k případu policejní mluvčí Jan Rybanský.

Oba muži spravedlnosti unikali jen pár dní. Už 17. února v podvečer, byli zadrženi v Plzeňské ulici. Pro jednoho si policisté došli do bytu, druhého zajistili přímo na chodníku před domem. V současnosti jsou pachatelé obviněni z trestných činů loupeže a porušování domovní svobody. V případě odsouzení jim hrozí až desetiletý trest odnětí svobody.

„Nutno podotknout, že dvojice obviněných není policii neznámá. Za majetkovou trestnou činnost již byli oba v minulosti trestně stíháni, jeden z nich dokonce ve Velké Británii,“ dodal mluvčí.