Marihuana je podle zprávy spolu s metamfetaminem, tedy lidově pervitinem, nejrozšířenějšími drogami v Česku. Zhruba 47 procent drogových zločinů je spojeno s metamfetaminem a 45 procent s cannabisovými produkty, což jsou hlavně marihuana a hašiš. Zbylých osm procent zločinů připadá na ostatní drogy.

Po zásahu proti growshopům ubylo průmyslových pěstíren

Drogy z konopí jsou většinou české výroby. Loni bylo v Česku odhaleno 299 pěstíren konopí proti 220 pěstírnám za rok 2015. Po zásahu proti takzvaným growshopům, které nabízejí techniku potřebnou k pěstování konopí, ubylo průmyslových pěstíren s počtem rostlin přes 1000. Gangy se ale pokoušejí v poslední době snížit riziko odhalení rozdělením výroby na více menších pěstíren s počtem rostlin do 500.

Malé až střední pěstírny do 500 rostlin tvořily 88 procent odhalených. Většina, zhruba 83 procent, byla provozována Čechy a zhruba osm procent vietnamskými skupinami. Podíl Vietnamců na množství zabavených rostlin, které činilo 57.660, ale loni meziročně stoupl na téměř 50 procent.

Odhalených varen metamfetaminu bylo 261

Vietnamské gangy měly i značný podíl na objemu zadrženého metamfetaminu, celkem ho bylo 90,7 kilogramu. Meziročně ale podíl Vietnamců na produkci pervitinu na rozdíl od marihuany klesl ze zhruba 80 procent v roce 2015 na loňských asi 40 procent. Nejvíce bylo zadrženo pervitinu v Karlovarském kraji, a to přes sedm kilo.

Odhalených varen metamfetaminu bylo loni 261. Počet tak zůstal téměř stejný jako předloni. Odhalena byla loni i první česká varna amfetaminů, mezi kterými je třeba droga speed. Celkem podle odhadů odborníků vyrobila až 3,5 tuny amfetaminu za téměř miliardu korun. Gang působil pět let v několika zemích. Při společné akci policie ve Švédsku, Německu a Česku bylo zadrženo 12 lidí, desítky kilogramů amfetaminu a stovky litrů chemikálií a odpadu z výroby.

Pro obchodníky s kokainem není ČR významnou 

Při výrobě metamfetaminu vznikají tuny nebezpečných odpadů, které znečišťují vodu. „V některých obcích byl zaznamenán zvýšený výskyt rakovin štítné žlázy v důsledku zamoření širokého okolí varny jodem," píše se ve výroční zprávě.

Další drogy, jako třeba heroin a kokain, se v Česku objevují ve výrazně menším objemu. Kokainu bylo loni zadrženo zhruba 40 kilogramů a heroinu asi 20 kilogramů. Pro obchodníky s kokainem není Česká republika podle policie významnou cílovou ani přepravní zemí. Největší loňský nález 30 kilogramů kokainu se dostal do Česka vinou logistické chyby při přepravě ovoce z Jižní Ameriky.

Množství zadržených drog v posledních dvou letech:2015 - 2016
Marihuana (v kg) 655,1 722,1
Hašiš (v kg) 7,6 6,6
Rostliny konopí 30.770 57.660
Metamfetamin (v kg) 107,4 90,7
Kokain (v kg) 120,4 39,4
Heroin (v kg) 1,6 19,3


Zdroj: Národní protidrogová centrála Policie ČR