Janoušek, který po incidentu nadýchal přes dvě promile, nejprve lehce narazil do auta před sebou. Volvu, do kterého naboural, ani jeho řidičce, cizince z Vietnamu, ale nevěnoval pozornost. Prostě pokračoval v jízdě. Urazil ale jen pár desítek metrů. Když ho zastavila červená na semaforu, 51letá cizinka přiběhla k jeho autu, postavila se před vůz a domáhala se řešení nehody. Janoušek ale nereagoval. Podle spisu dvakrát popojel a když padla zelená, opět vyrazil vpřed – a ženě způsobil vážné zranění. Z místa se snažil ujet, pak dokonce utíkal před policisty po svých. Byl sice dostižen – přesto ale k němu policisté přistupovali s nebývalou benevolencí. Za podobné situace není obvyklé, že by řidič podezřelý ze spáchání tak závažného skutku mohl volně telefonovat nebo hovořit s novináři – přičemž slova Janouška, jenž do kamery prohlásil, že na věc nemá žádný názor, že se stalo něco divného a až bude vědět, co, tak to řekne, se stala přímo okřídleným výrokem. Po zásahu policejního prezidenta pak řešení kauzy převzali východočeští kriminalisté.
To, že by měl v úmyslu ženě ublížit, Janoušek opakovaně popřel – byť státní zástupkyně Jana Kadeřábková v obžalobě hovoří o cíleném útoku. Tvrdí, že Vietnamku v kritickém okamžiku neviděl, nevšiml si jí; musela prý zůstat na boku jeho rozměrného auta a to ji zachytilo. Že chtěl zmizet, vysvětluje tím, že se již nějaký čas cítil pronásledovaný. A měl obavy, že se v daném případě jedná o provokaci. Jinak prý Janoušek o nehodě mnoho neví; událost si podle vlastních slov vybavuje „jako v mlze".
To by mohlo naznačovat jeden ze směrů možné obhajoby. Popisovaný stav by totiž mohl odpovídat jednomu z příznaků takzvané patické opilosti, kdy je mysl konzumenta alkoholu zastřena nejen vypitým nápojem, ale poruchou vědomí, spojenou často i s výpadky paměti – a především s prakticky vymizelou možností dotyčného ovládat své jednání. Další možnost argumentovat ve prospěch klienta se obhájci Vítu Širokému otevírá v souvislosti s tím, že se Janoušek letos podrobil operaci hlavy. Ta údajně souvisela s úrazem, který si lobbista přivodil na lodi již před rokem – zřejmě nedlouho před nehodu, která se stane předmětem soudního líčení. I krevní sraženina v oblasti mozku by mohla mít vliv na jeho jednání.
Řada svědků se omluvila
Lze tedy předpokládat, že se soudní jednání protáhne a místy změní v souboj argumentů z odborných posudků. A také v právní bitvu o tom, zda na počínání řidiče pohlížet jako na vražedné jednání s možností udělit až 18letý trest. Předseda senátu Tomáš Kubovec sice hlavní líčení rozplánoval prozatím do pátku, již nyní je ale zřejmé, že verdikt padne později. Řada předvolaných svědků totiž už poslala k soudu omluvenku. Mluvčí soudu Markéta Puci předpokládá, že jednání bude pokračovat začátkem září.
Se zraněnou cizinkou, která podle lékařů byla v ohrožení života, již Janoušek uzavřel dohodu o narovnání. O výši vyplaceného odškodnění obě strany mlčí. Z obžalovacího spisu nicméně vyplývá, že by se mělo jednat o 900 tisíc korun. Lobbista již také uhradil náklady léčení. Ani jedno ho viny – pokud bude soudem shledána – nemůže zbavit, jde ale o významné polehčující okolnosti, k nimž senát přihlíží při rozhodování o výměře případného trestu.