Cizince z Litvy, který ve svých útrobách pašoval kokain ve spolykaných balíčcích, odhalili celníci na ruzyňském letišti. Šestatřicetiletého muže, který přicestoval přes Curych z brazilského São Paula, dopadli již v sobotu, ale Jiří Barták z Generálního ředitelství cel o případu informoval teprve ve středu. Celníci čekali, až se na speciální toaletě cizinec zbaví všech kapslí s drogou. Nakonec jich napočítali 67; poslední získali v úterý večer. Každý z těchto minikontejnerků obsahoval zhruba 11 gramů kokainu. Dohromady šlo o tři čtvrtě kilogramu drogy, „Za toto množství by bylo možné získat přes jeden a půl milionu korun,“ připomněl mjr. Barták.

Tomograf odhalil desítky kapslí

Podle jeho slov prozradilo Litevce podezřelé chování při kontrole cestujících na vstupu do České republiky. Kontrola zavazadel ani osobní prohlídka neprokázaly nic závadného – kontrolní stěr rukou ale prokázal, že muž byl v kontaktu s drogami. Následovalo proto lékařské vyšetření s použitím počítačového tomografu, který v břišní dutině odhalil desítky kapslí o rozměrech 2×5 cm. Nové vyšetření ve středu pak prokázalo, že další součásti drogové zásilky už se v pašerákově těle nenacházejí.

„Letos se jedná o první záchyt polykače kokainu na ruzyňském letišti. V červenci zde celníci zadrželi polykače heroinu,“ připomněl Barták.