Nechyběly ani opravdové unikáty včetně historických pistolí. U krátkých střelných zbraní ovšem sortiment nekončil; v Kolíně se jednou z položek zbraňové amnestie stalo dokonce protitankové dělo polské výroby vzor D-44, patřící k vojenskému veteránu. Kolínští zaznamenali i další neobvyklosti: tarasnici T21 či samopal Haenel MP40. Na Praze-venkov zase nejvíc zaujaly podomácku vyrobené zbraně: jednoranná pistole ráže 9 mm či tříhlavňová brokovnice kalibru 20.

V celé České republice lidé odevzdali celkem 5744 zbraní. Z toho ve středních Čechách odnesli na policejní služebny 835 zbraní nejrůznějšího charakteru – a k tomu ještě 22 389 kusů střeliva, konstatoval v pátek Josef Houžvic z mělnické policie.

„Nejvíce zbraní bylo odevzdáno na kontaktním místě Praha-západ, a to 193 kusů; dále Kolín (162) a Mělník (127). Nejméně zbraní bylo odevzdáno na kontaktním místě Příbram - 115 ks," upřesnil. „Střeliva bylo odevzdáno nejvíce na kontaktním místě Praha-západ (6819 kusů), Mělník (4436) a Kladno (4171), doplnil Houžvic s tím, že na opačném konci žebříčku tentokrát stojí Benešov (418).

Všechny odevzdané zbraně prozkoumají experti na specializovaných pracovištích, aby prozkoumali, zda s nimi nebyl spáchán trestný čin. Jestliže se ukáže, že je vše v pořádku, a nebudou tomu bránit předpisy, dostanou jejich držitelé příležitost zbraně zlegalizovat.