„Stalin“, jak se místu na okraji Letenských sadů zkráceně říká, je rájem turistů kvůli krásnému výhledu na historické centrum Prahy. Skateboardistům poskytuje dostatečný prostor pro jejich kousky na prknech s kolečky i posezení s přáteli. Na facebookovém profilu webu Skaterock.cz se však přesně před týdnem objevil příspěvek jednoho z příznivců této komunity. Mladý kluk si držel na obličeji obvazy a krev mu stékala po rukou až na zem.

„Poslední měsíc se na pražském Stalinu (v dolní části) pohybuje skupinka mladších grázlů, kteří vyvolávají konflikty a kradou,“ tvrdí Skaterock.cz. Incident z prvního červencového dne, kdy jeden ze dvou zmlácených hochů dokonce přišel o skateboard, řešila policie i zdravotnická záchranná služba.

„Za poslední dva měsíce tam evidujeme přibližně deset případů. Jedná se jak o trestné činy, tak o přestupky. Jak násilného, tak majetkového charakteru. Začaly se tam objevovat krádeže, napadání. Holky se mezi sebou fackují,“ přiblížil pro iRozhlas.cz mluvčí pražské policie Jan Daněk.

Mlácení prknem do hlavy

Podle „skejťáků“ je agresorům mezi patnácti a dvaceti lety, jednoho člověka údajně mlátí parta pěti i více lidí. Skateboardisté uvádějí, že se často jedná o opilé mladistvé, kteří se neváhají poprat ani mezi sebou. Mnoho uživatelů na sociálních sítích vyzývá k opětování útoků. Ale sami „skaters“ mlácení prknem do hlavy odmítají.

Starosta Čižinský pak zareagoval s tím, že pro radnici i policii a městské strážníky je řešení konfliktů mezi mladými lidmi na Letné prioritou. „Státní policie vyzývá svědky, aby se jí přihlásili na čísle 158, čímž se vše urychlí. Hlavně ale vyzývám, aby se nikdo nesnažil vzít spravedlnost do svých rukou a aby k tomu nikdo nevyzýval na sociálních sítích. Od toho je policie, o situaci ví, je připravena a zasahuje a bezpečnost zajistí,“ uvedl jeden z magistrátních lídrů.

„Předávejte si mezi sebou, fotky, videa, vše potřebné, co se dá předat policii k dalšímu řešení!“ dodává Skaterock.cz, který se rozhodl pro medializaci, aby se situace začala řešit a aby se mohli cítit bezpečně i obyčejní návštěvníci Letné. A zdá se, že tento krok pomohl.

Policie hledá poškozené

Ke zklidnění zřejmě pomohl nejen zvýšení policejní dozor, ale dost možná i probíhající prázdniny. Podle policejního mluvčího Daňka jde o fenomén letošního léta. „Minulý rok jsme tuto trestnou činnost nezaznamenali,“ řekl Daněk webu Radiožurnálu. Policie podle něj nemá žádné informace, že by na kolem „kyvadla“ řádil organizovaný gang. Policisté nepoužívali toto označení ani při řešení nedávných konfliktů a drsných bitek například v Řepích.

Někteří rodiče se každopádně bojí, že se agresoři mohou přesunout na jiné místo v hlavním městě. Shodou okolností v úterý policie zveřejnila případ dalších útoků mladistvých z parku v ulici Lannova na Praze 1, který je přes Vltavu hned naproti Letenským sadům. Z části by se mělo podle prvotních informací jednat o stejné mladistvé, kteří napadali své vrstevníky právě na Letné.

Na jednom z videí pořízených mobilním telefonem je zachyceno, jak útočník svou oběť opakovaně bije a kope do různých částí těla a hlavy a na závěr mladíka donutí, aby mu přislíbil, že napadení nebude hlásit na policii. V druhém případě tatáž skupina mladistvých pod pohrůžkou násilí a teleskopického obušku svůj terč dokonce oloupila „Kriminalisté tyto opakované útoky považují za velmi nebezpečné a z tohoto důvodu prosí veřejnost o pomoc. V případě, že poznáte některého z poškozených, informace oznamte na linku 158,“ uvedla policejní mluvčí Eva Kropáčková.