„U pana obžalovaného se při domovní prohlídce našlo obrovské množství peněz v hotovosti. Sám se s nimi dokonce fotografoval,“ připomněl předseda odvolacího senátu Jiří Lněnička.

Původní rozsudek pražského městského soudu potrestal Dbalého osmi a půl lety odnětí svobody. Loňská novela trestního zákoníku však zmírnila příslušnou právní kvalifikaci, což při aktuálním verdiktu musel vrchní soud zohlednit. Ohledně nové výše trestu vyhověl návrhu státního zástupce.

Kauza se týká tří okruhů nemocničních zakázek z let 2008 až 2011, a to konkrétně poradenských a konzultačních služeb, účetních a medicínsko-právních služeb a právních služeb, jež nemocnici poskytovala advokátní kancelář Šachta & Partners (dnes MSB Legal) spojovaná s lobbistou Ivo Rittigem. Dbalý za uzavření smluv přijal podle obžaloby úplatky ve výši 12 milionů korun.

Klíčovým důkazem byly lékařovy podrobné poznámky, které policie objevila u něj doma. Dbalý si také před svým zadržením schoval u známého kufr s hotovostí a ceninami v hodnotě 34,5 milionu. Podle státního zástupce si takovou částku nemohl legálně vydělat, a to ani společně se svou manželkou.

Obvinění i jejich právníci ve středu věrohodnost Dbalého deníku zpochybňovali. „V nemocnici bylo všeobecně známo, že pan Dbalý pije první ligu. Ty zápisy se mu musely časově plést. Deník nemůže být pravdivý ve všem,“ podotkla spoluobžalovaná Emilie Bialešová, bývalá účetní nemocnice.

Bialešovou soud potrestal tříletou podmínkou, obžalovaného advokáta Davida Michala dvouletou. Právníkovi uložil také peněžitý trest 2,4 milionu korun. Podle původního verdiktu měli jít Bialešová i Michal na čtyři roky do vězení. Oba vinu popírali. Další obžalovaný - někdejší právník nemocnice Roman Žďárek - v mezidobí zemřel, takže soud jeho stíhání zastavil.

„Pošťácká služba“ advokáta

Ve prospěch Žďárka a Bialešové tehdejší ředitel Dbalý podle rozsudku zmanipuloval zakázku na účetní a medicínsko-právní služby. Zajistil, aby měli oproti ostatním uchazečům výrazně jednodušší podmínky. Sdružení Žďárka a Bialešové pak tendr vyhrálo, ačkoliv nenabídlo nejnižší cenu. „Samotný fakt, že výběrové řízení vyhráli zaměstnanci Nemocnice Na Homolce, něčemu nasvědčuje. Je nepochybné, že bylo zmanipulované,“ podotkl soudce. Trestnou činnost podle něj vymysleli Dbalý se Žďárkem, nicméně účetní o nezákonnosti počínání „velice dobře věděla“, ačkoliv z něj patrně neměla zisk.

Nezákonné bylo podle verdiktu i zadání právních služeb kanceláři Šachta & Partners. Dbalý a advokát Drahomír Šachta se přátelili. Homolka advokátům vyplatila v letech 2009 až 2011 celkem 24,6 milionu korun a Dbalý za to údajně přijal od společníka kanceláře Michala nejméně 2,3 milionu na úplatcích. „Uložení nepodmíněného trestu za takovou víceméně pošťáckou službu by bylo nepřiměřeně přísné,“ podotkl na Michalovu adresu Lněnička.

Dbalý také podepsal smlouvy na poskytování metodické podpory se zbývajícími obžalovanými Zdeňkem Čápem a Josefem Kantůrkem, ačkoliv tuto službu nemocnice od externistů nepotřebovala. Také od obou mužů podle soudu pravidelně dostával úplatky. Dvojici už za to justice dříve pravomocně potrestala podmínkami a peněžitými tresty ve výši jednoho milionu a 600 tisíc korun.

V další části kauzy, která zahrnuje zakázky na digitalizaci chorobopisů a nákupu gama nože, byl Dbalý za braní úplatků ve výši 27,8 milionu korun v minulosti nepravomocně odsouzen k devíti letům vězení a k propadnutí majetku. Obžalovaný je ještě ve třetí části případu, jež souvisí například s dodávkou pro pracoviště navigované chirurgie. V českém právním řádu se tresty nesčítají, a soudy tak mohou poslat Dbalého do vězení maximálně na 12 let.