Podle náměstka policejního prezidenta Jaroslava Vilda loni klesla kriminalita ve všech krajích včetně Prahy. Podle Vilda může pokles souviset se spokojeností obyvatelstva, zlepšující se ekonomickou situací nebo dobrou prací policie. „V tuto chvíli bychom asi spekulovali. Snažíme se na to přijít a využít situace," řekl Vild. Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) v reakci na policejní statistiky na twitteru uvedl, že se vyplácejí investice státu do bezpečnosti.

Na vzrůstající kriminalitě se v roce 2013 podílela i amnestie

Kriminalita v Česku naposledy vzrostla o sedm procent na více než 325 tisíc trestných činů v roce 2013, kdy se na tom svými důsledky podílela i amnestie, kterou vyhlásil před odchodem z funkce tehdejší prezident Václav Klaus. Více než polovinu pachatelů totiž tvořili recidivisté.

Při trestné činnosti loni vznikly škody za 24,7 miliardy korun. Policisté naopak zajistili pachatelům trestné činnosti majetek za 9,9 miliardy korun, což bylo podle ředitele Národní centrály proti organizovanému zločinu Michala Mazánka dosud nejvíce.

Hospodářských trestných činů loni bylo přes 28 tisíc

Přes 62 procent ze zločineckého majetku zajistili policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ). Rekordní výnos 3,3 miliardy korun loni zaznamenali také specialisté z daňového týmu Kobra, kde policie spolupracuje s celníky a finanční správou. „Některá finanční šetření ještě nebyla ukončena a je velmi pravděpodobné, že se částka ještě bude navyšovat," podotkl Mazánek.

Policisté loni nejčastěji vyšetřovali majetkové trestné činy, kterých bylo téměř 118 tisíc. Jejich počet meziročně klesl o více než 21 tisíc, loni se snížil počet krádeží i vloupání. Hospodářských trestných činů loni bylo přes 28 tisíc a násilných činů 14 233. I v těchto kategoriích šlo proti roku 2015 o pokles.

Počet nejbrutálnějších trestných činů byl loni nejnižší

Podle Vilda policisté nejčastěji vyřeší násilné trestné činy, u kterých se objasněnost pohybuje kolem 82 procent. U krádeží a vloupání se podařilo naopak objasnit pouze 28 procent. „To je nízký údaj a máme zájem na tom, aby se tato čísla zvyšovala," řekl Vild.

V loňském roce se v Česku stalo 136 vražd, což byl proti roku 2015 pokles o 19 vražd. „Objasnit se podařilo 127 případů vražd. Za posledních pět let je objasněnost asi 97 procent," uvedl ředitel Úřadu kriminální služby a vyšetřování Michal Foit. Počet nejbrutálnějších trestných činů byl loni nejnižší od roku 1991, kdy se jich stalo 107. Nejméně vražd se pak stalo v roce 1988, kdy jich bylo o sedm méně. Nejvíce vražd bylo naopak v roce 1998, kdy se jich stalo 313.

Letos mezi priority policie patří kybernetická kriminalita 

Podle Vilda jsou prioritou policie pro letošní rok oblasti terorismu a extremismu, kybernetické kriminality, daní, korupce, praní špinavých peněz nebo drogy. "Jsou to aktuální hrozby, s kterými se musíme potýkat," řekl.

Čtěte také: Mapa kriminality ukazuje, kde si dát v Mladé Boleslavi pozor