Policie případ vyšetřuje od prosince 2011, kdy se v Kunratickém potoce našly ruce a na Štědrý den v lesoparku na Krejcárku i torzo ženského těla. Koncem ledna 2012 pak bezdomovci objevili v Karlíně ženskou hlavu. Posledním nálezem byly nohy, které se našly v dubnu 2013 ve sklípku bývalé zahradní chatky v Hloubětíně.

Znalecká zkoumání prokázala, že všechny nalezené lidské ostatky patří jedné a té samé osobě. Konkrétně ženě ve věku 40 – 45 let, přibližně 175 cm vysoké, štíhlé postavy, která měla světlé či plavé vlasy. Poměrně konkrétním markantem je mateřské znaménko, které měla žena na levém rameni poblíž klíční kosti. Podle lékařů zemřela nejpozději 5. prosince 2011, tedy den před prvním nálezem částí jejího těla.

"Posléze jsme v rámci zjišťování totožnosti zemřelé ženy zveřejňovali foto lebky a části její čelisti, na které byla dentisty provedena specifická oprava chrupu. Jednalo se o metodu, která byla v České republice prováděna naposledy přibližně v roce 1999. Byť se do této doby nepodařilo zjistit totožnost zemřelé a případ jako takový objasnit, kriminalisté i nadále pokračují v jeho prošetřování," uvedl mluvčí pražské policie Tomáš Hulan.

V tomto směru detektivové zadali znalecké expertízy, na kterých se podíleli jak tuzemští, tak i zahraniční odborníci. Pro znalecké zkoumání byla v tomto případě stěžejní sklovina zubů zavražděné ženy.

Ze zubů určili místo pobytu

Z odebraných vzorků skloviny provedli analýzu izotopů uhlíku a dusíku specialisté v Centru pro aplikovaná izotopová studia Georgetownské Univerzity v USA v úzké spolupráci se specialistkou Antropologického ústavu v Brně.

Závěry jimi provedených stronciových analýz ukazují, že se žena narodila a téměř celý život žila ve stejné lokalitě, konkrétně v severozápadní části Ukrajiny a jihovýchodní lokalitě Polska, od oblasti Lvova a okolí až po Rzeszów. Stronciové poměry skloviny a dentinu navíc poměrně přesně prokazují, že žena svou domovinu opustila a v Praze žila méně než půl roku před svou smrtí.

Do prošetřování kriminalisté zainteresovali také odborníka na 3D modely, který je ve svém oboru absolutní špičkou. Díky němu nyní kriminalisté disponují reálnou podobou zavražděné ženy a jejím téměř 100% identikitem. Ten také kriminalisté neprodleně zaslali svým ukrajinským kolegům, které zároveň cestou mezinárodní policejní spolupráce požádali o pomoc při ztotožnění zavražděné.

Vzpomenete si?

"Věříme, že i po tak dlouhé době, která uplynula od prvního nálezu ostatků, si někdo může uvědomit, že žena tohoto vzezření byla například jeho sousedkou ať na ubytovně nebo v domě či spolupracovnicí v zaměstnání. Případně si také může kdokoli vzpomenout, že byla žena tohoto vzhledu například stálou zákaznicí v obchodě, trafice nebo restauraci," doufá mluvčí.

"Shora popsané skutečnosti jsou důvodem, proč již po několikáté v rámci tohoto případu žádáme o pomoc širokou veřejnost. Pokud tedy kdokoli ženu na téměř reálném identikitu či zmiňovaném modelu hlavy poznáváte, znáte její totožnost, případně znáte místo jejího posledního pobytu před smrtí, předejte nám prosím tyto informace prostřednictvím linky tísňového volání 158," uzavřel Hulan.