Sérii čtyř skutků se podařilo v uplynulých dnech objasnit kriminalistům II. obvodu pražské policie, připomněla v neděli Iveta Martínková z ředitelství pražské policie. „Všechny tyto loupeže má na svědomí skupina sedmi mužů, z nichž pět je mladších 18 let," konstatovala policistka, podle jejíchž slov si partička činila nárok na ovládnutí území v okolí nákupního centra na Andělu.

Právě tam si dvojice „gangsterů" vždy vyhlédla fyzicky slabší oběť. „Tu pod různou záminkou vylákala na odlehlé místo, kde ji pachatelé pod pohrůžkou fyzické újmy donutili k vydání mobilního telefonu a peněženky," připomněla Martínková s dodatkem, že obětem pachatelé ještě vyhrožovali. Prý si je „najdou", jestliže se budou pohybovat v jejich teritoriu – nebo pokud by je snad dokonce napadlo ohlásit loupež na policii.

Tohle se alespoň týká tří loupeží spáchaných v okolí nákupního centra od sklonku prosince do poloviny února. Čtvrtým odhaleným skutkem je loupežné přepadení 32leté ženy nedaleko tramvajové zastávky Klamovka, kam oběť přicestovala právě od Anděla. Bylo to 31. ledna v půl čtvrté ráno, kdy pachatelé po vystoupení z tramvaje ženu následovali do Jinonické ulice, kde ji napadli údery pěstí do obličeje, povalili na zem a přetahovali se s ní o kabelku, přičemž jí vykloubili palec na ruce.

Až desetiletý trest

Kořistí se staly kabelka, peníze, doklady a mobil v celkové hodnotě asi pět tisíc korun. Již ve středu informoval policista Jan Daněk, že podezřelé ve věku 17 a 21 let se podařilo dopadnout díky informacím z kriminálního prostředí. Původně kriminalisté podle kamerových záběrů předpokládali, že by přepadení mohla mít na svědomí jiná dvojice, která se o den dříve nacházela na místě oloupení 15letého mladíka v Modřanech.

„I přesto, že si pachatelé vybírali místa bez kamer a svědků, podařilo se kriminalistům postupně ustanovit a usvědčit všech sedm členů gangu," poznamenala Martínková. S většinou podezřelých mladíků se přitom detektivové nesetkali poprvé – už před rokem je vinili z obdobné trestné činnosti; tehdy si dotyční říkali Králové Anděla.

Nyní všichni vyslechli obvinění z loupeže; tři z podezřelých skončili ve vazbě. „Dvěma dospělým pachatelům hrozí v případě odsouzení až desetiletý pobyt za mřížemi," podotkla v neděli Martínková. V případě mladistvých mohou být ve hře poloviční sazby.

Čtěte také: Zločiny na pražských sídlištích: často je mají na svědomí mladiství