Policejní detektivové, kteří se případem zabývají, předběžně předpokládají, že to zřejmě nebylo tak, že by příležitost udělala zlodějku. Míní, že dotyčná už na akci přišla se záměrem spáchat trestný čin – byť pochopitelně musela improvizovat podle podmínek nalezených na místě.

Bezpečnostní kamera zaznamenala, že plato se 24 krabičkami si zájemkyně půjčila jakoby k prohlídce – už je ale nevrátila. Se svou kořistí čítající desítky kamenů, jejíž hodnota se podle majitele vyšplhala nad půl milionu korun, zmizela v davu návštěvníků. A najít se ji už nepodařilo.

„Z videí je zřejmé, že se u stánku zastavila celkem dvakrát," připomněl v noci Tomáš Hulan z ředitelství pražské policie. „Při první návštěvě si plato s diamanty připravila na kraj pultu, při druhé kazetu s jedenasedmdesáti klenoty odcizila,"konstatoval.

Veškeré okolnosti činu, k němuž mělo dojít asi čtvrt hodiny před pátou, ale policie byla přivolána až téměř o hodinu později, zůstávají v šetření.

V souvislosti s událostí hledají policisté štíhlou asi 165 cm vysokou ženu ve věku kolem 35 let. Podezřelá má černé vlasy, které schovávala pod kloboučkem typu „rybářského" v barvě bílé kávy. Popis oblečení dále připomíná bílou halenku s černými lemy a černým proužkem na přední části a tmavé elastické leginy; na nohou měla žena letní obuv zvanou žabky. Přes rameno nesla černou kabelku, která má bílé uši. Zvláštním znamením hledané je vertikální tetování na zadníčásti krku táhnoucí se až na záda podél páteře.

„Kriminalisté prosí o pomoc při pátrání po pachatelce i po diamantech samotných," uvedl Hulan. „Jakékoliv informace, které by mohly mít souvislost s tímto případem, mohou pozorní spoluobčané předat policistům cestou linky tísňového volání 158."