„Tento kokain byl následně distribuován v pražských klubech a v Jihlavě movitějším zájemcům z oblasti šoubyznysu,“ doplnil, že kriminalisté specializující se na drogovou problematiku zmapovali před konečným úderem nejen počínání dodavatelů, ale také okruh odběratelů.

Podezřelé zadrželi po měsících sledování

Utajovaná operace s krycím názvem Caracas vyvrcholila počátkem dubna zatýkáním v Praze, ve Vraném nad Vltavou a v Jihlavě. „Po několikaměsíčním prověřování trestné činnosti byla zadržena organizovaná skupina pachatelů – pět mužů a jedna žena – kteří získávali občany České republiky jako kurýry pro dovoz velmi kvalitního kokainu z Jižní Ameriky do Evropy,“ potvrdil ředitel NPC Jakub Frydrych s tím, že kvalitní produkt byl určen pro české odběratele. Alespoň pro ty, kteří si ho mohli dovolit zaplatit. Cena této drogy s puncem jisté exkluzivity (tak ovšem byla mezi pražskými kumštýři vnímána už za první republiky) je totiž ve srovnání s jinými narkotiky výrazně vyšší.

U hlavního pachatele kriminalisté při domovní prohlídce našli 440 g kokainu s 55procentním obsahem účinné látky. „Dále se podařilo zajistit 40 tisíc korun v hotovosti,“ připomněl Hammer s dodatkem, že hlava gangu není pro policisty bojující proti drogám neznámou osobou: „Již v minulosti si tento podezřelý jeden trest odnětí svobody nepodmíněně odpykal, a sice za prodej pervitinu.“ A má prý za sebou i další trestní minulost.

Vězení ho nyní zřejmě čeká znovu, stejně jako jeho spolupachatele. Vyšetřovatelé jsou přesvědčeni, že už nyní mají dostatek důkazů, takže s vypracováním obžaloby a následným prokazováním trestné činnosti před trestním senátem nebude vážnější problém. Potvrdilo se to už při rozhodovávání o vazbě. Za mříže poslal Městský soud v Brně celou zadrženou skupinu kromě podezřelé ženy.

Odhalení kurýři vezli kila drog

Vyšetřování stále pokračuje, kriminalisté rozkrývají další souvislosti a snaží se odhalit také distribuční síť. Je ale zřejmé, že „velké ryby“ už uvízly v síti. A své drogové kšefty rozjeli pašeráci kokainu skutečně velkoryse! Už před časem to potvrdilo odhalení dvou zásilek v zahraničí.

„Zadržení organizované skupiny předcházelo zajištění důkazů v podobě dopadení dvou kurýrů, občanů České republiky. Jeden byl odhalen ve Venezuele na letišti v Caracasu s jedním kilogramem kokainu, který se snažil propašovat do ČR v příručním zavazadle. Druhý kurýr byl dopaden o několik měsíců poté v Londýně, s pěti kilogramy kokainu ukrytými v kufru; drogu pašoval z Argentiny,“ nechal Frydrych nahlédnout do zákulisí mezinárodní policejní spolupráce při rozkrývání kauzy. Oba kurýři již byli odsouzeni a v současnosti si ve Venezuele a Spojeném království odpykávají mnohaleté tresty odnětí svobody.

Zadrženým hrozí až 18 let vězení

Také pro osoby zadržené na českém území jsou ve hře vysoké tresty. V závislosti na míře zapojení do trestné činnosti sdělil vyšetřovatel jednotlivým podezřelým obvinění podle různých odstavců paragrafu 283 trestního zákoníku – nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a jedy. V praxi to znamená, že čtveřici zadržených hrozí v případě odsouzení pobyt ve vězení od 10 do 18 let, zbývajících svou by se týkala sazba odnětí svobody od dvou do deseti roků.

Ani riziko kriminálu ale pachatele nedokázalo odradit. Šlo totiž o obrovské peníze. „Z celkového zajištěného množství 6,44 kilogramu kokainu mohli pachatelé v rámci pouliční či klubové distribuce získat přibližně 12 milionu korun,“ vyčíslil vrchní rada Frydrych částku, kterou by gang získal v případě úspěšného prodeje obsahu zajištěných zásilek.