Ani kriminalisté, kteří případy vyšetřují, nepovažují za náhodu, že se auto jednoho ze zemřelých z Uhříněvsi našlo v řadě zaparkovaných vozů v Lužické ulici na Vinohradech, a to jen pár desítek metrů od místa, kde na počátku února bylo nazeleno auto jiného zastřeného taxikáře - zvlášť když tyhle dosud neobjasněné mordy mají i další společné okolnosti.

Zda k nim patří i použití totožné zbraně malorážkového kalibru, ale policisté upřesnit nechtějí. Omezili se jen na konstatování, že vyšetřování všech tří vražd detektivové spojují; pachatele tak hledá jeden pracovní tým.

Muž z obrázku nevraždil

Zdálo se, že detektivové by mohli být už blízko rozuzlení. Hana Jeřábková z ředitelství pražské policie uvedla, že během pátku hodlali kriminalisté zveřejnit kreslený portrét vytvořený podle výpovědí svědků z řad taxikářů - přičemž předpokládali, že neznámý muž z identikitu by mohl být vrahem.

Pomoc při zjišťování totožnosti už ale detektivové nepotřebují. Dotyčného se jim podařilo vypátrat - a po výslechu mohou konstatovat: není to hledaný střelec. Byl tedy propuštěn. „Muž policistům zodpověděl klíčové otázky - a ti ho v současné chvíli mohou vyloučit jako pachatele," konstatovala Jeřábková.

Připomněla ale, že díky rozsáhlé pátrací akci v prostředířidičů taxislužeb získali kriminalisté četné poznatky i k dalším konkrétním osobám.

Vyšetřování intenzivně pokračuje a experti vyhodnocují a porovnávají stopy zajištěné na místě činu i z odstavených vozidel. Detektivové také prošli a velmi detailně vyhodnotili desítky hodin kamerových záznamů.

Svědci poskytli cenné postřehy

Těla zavražděných taxikářů byla minulý pátek ráno nalezena asi 90 metrů od sebe v polích poblíž ulice K Netlukám. Oba, jak 26letý šofér vozící zákazníky Renaultem Mégane, tak jeho 60 kolega jezdící pod dispečinkem jiné firmy se Škodou Superb, byli zastřeleni.

Ve středu kriminalisté zveřejnili informaci, že oba muži ve čtvrtek dvě hodiny před půlnocí ještě žili. Detektivové se tudíž obrátili na veřejnost s žádostí o případné svědectví k pohybu jejich aut po desáté večer. Pomohlo to!

Před půlnocí i po půlnoci

Kriminalisté původně připomněli, že superb starší z obětí se pohyboval u Národního divadla, odkud odjel směrem do centra. Svědectví občanů pak přinesla další poznatky: taxikář se svým černým vozem s litými koly se ve čtvrtek 10. dubna ve 23.15 hodin pohyboval ulicemi Rytířská a Husova.

Stříbřitý renault mladšího ze zavražděných zase podle zjištění kriminalistů jezdil v oblasti náměstí Míru, I. P. Pavlova a Karlova náměstí - a i v tomto případě se díky všímavým svědkům podařilo získat další cenné informace: v pátek v 1.40 hodin odjížděl se zákazníkem z Ječné ulice.

V souvislosti s těmito zjištěními žádají kriminalisté kohokoli, kdo se v uvedených ulicích v dané době pohyboval, aby neprodleně kontaktoval bezplatnou tísňovou linku 158 nebo se okamžitě obrátil na kteroukoli služebnu Policie ČR.

Na okraji Prahy

Zimní vražda, jejíž objasňování nyní kriminalisté spojili s aktuálně vyšetřovanými případy, se stala v závěru ledna - a zřejmě shodně jako činy v Uhříněvsi také v noci na pátek. Obětí se stal 42letý řidič Hondy CR-V z Kladna, který rovněž jezdil převážně v centru Prahy. Auto i s tělem oběti, jejíž krev prosakovala dveřmi na straně spolujezdce, se po několika dnech našlo v Lužické ulici - poté, co na podivně odstavený taxikářský vůz upozornil všímavý svědek.

Stopou byl v tomto případě i tablet zavražděného, který byl nalezen odhozený u silnice poblíž Jílového na Praze-západ. Rovněž v tomto případě tedy indicie vedly na okraj metropole.

Policejní detektivové obcházejí taxikáře Kromě vyšetřování vražd, k nimž před týdnem došlo v Uhříněvsi, věnují kriminalisté zvláštní pozornost i taxikářům v metropoli, kteří jsou celou situací velmi znepokojeni, připomněla v pátek policistka Hana Jeřábková. „V průběhu pondělní a úterní noci uskutečnili sami detektivové v centru Prahy bezpečnostní akci, při které vyslechli několik stovek taxikářů a upozorňovali je na možná rizika související s jejich povoláním," konstatovala s dodatkem, že kriminalisté se pochopitelně taxikářů vyptávali na vše, co by s vraždami mohlo souviset.

V kontaktu ale nejsou pouze s taxikáři v ulicích. „Vyšetřovací tým také velmi úzce spolupracuje s provozovateli společností, zabývajících se provozováním taxislužby v Praze. S nimi projednává možnosti vzájemné spolupráce při vyšetřování těchto vražd," konstatovala Jeřábková bez bližších podrobností.

Na slovo je policie skoupá také pokud je o vyjádření k nejrůznějším „zaručeným informacím", které se v souvislosti s tímto závažným zločinem objevují v médiích. Detektivové je nemíní jakkoli komentovat; vzkázali pouze, že jde o spekulace, z nichž naprostá většina nemá reálný základ. „S ohledem na ustanovení trestního řádu ani nemůžeme poskytovat veřejnosti informace o probíhajícím trestním řízení, jelikož by zveřejňování těchto informací mohlo významně ohrozit objasňování celého případu," poznamenala Jeřábková.

Tato slova, stejně jako fakt, že již před týdnem vyzvali taxikáře v metropoli k obezřetnosti, by mohla znamenat: kriminalisté vědí o možném pozadí skutků víc, než říkají nahlas; zveřejnili ale pouze fakta důležitá k tomu, aby se ozvali svědci, jejichž postřehy by úsilí detektivů mohly posunout směrem k dopadení pachatele.

Taxikáři se vesměs shodují, že plně se ubránit riziku není možné. Potvrzují ale, že nyní se snaží lépe odhadovat, koho si berou do vozu. Více si také všímají kolegů. Někteří úplně přestali zastavovat náhodným pasantům z ulice a přijímají jen zakázky zprostředkované dispečinkem. A vyskytla se prý i metoda obrany v podobně jednoduchého receptu: ve čtvrtek večer vůbec nejezdit. To je prý noc, kdy se v Praze vraždí…

Čtěte také: Policisté ukázali auta zastřelených taxikářů