Drogy za miliony korun ke konzumentům nedorazí, konstatoval Tomáš Hulan z ředitelství pražské policie, který v pondělí informoval o úspěšném zákroku z minulého týdne. Tehdy se podařilo dopadnout čtveřici mužů a jednu ženu, kteří se podle zjištění detektivů zabývali drogovým byznysem.

Třídenní šťára

Oznámit výsledky akce odehrávající se především v Lipencích policisté ale mohli až s odstupem. „Domovní prohlídky a další úkony trestního řízení trvaly celé tři dny a podíleli se na nich kriminalisté hned ze třech různých oddělení prvního policejního obvodu," vysvětlil Hulan s dodatkem, že aktivně se zapojili i příslušníci dalších policejních složek. Včetně zásahové jednotky, speciální pořádkové jednotky či psovodů. „Celkem se na zákroku podílelo téměř devadesát policistů," poznamenal Hulan.

Vytížená varna

Klíčovým momentem akce se stalo zajištění varny, která fungovala právě v Lipencích. Spíše by ale bylo možno hovořit o drogové manufaktuře; výroba drog, pro niž zadržení postavili na zahradní parcele samostatnou dílnu doplněnou zázemím, skladovacími prostorami, ale třebas i podzemní skrýší, zde totiž běžela opravdu naplno. Ve velkém. Vedle samotné varny tak byl v permanenci i provizorní bazének; jáma zaizololovaná igelitem, která sloužila k ochlazování výrobní technologie.

Experti po obhlídce zajištěného zařízení konstatovali, že chlazení bylo opravdu víc než nutné. Policejní detektivové zjistili, že jen při posledním varu, k němuž došlo těsně před zadržením, běžela varna nepřetržitě 16 hodin! Nasazení jako při dvousměnném provozu odpovídá také výkon: výsledkem bylo vyprodukování půl druhého kilogramu čisté drogy.

Po naředění k prodeji koncovým odběratelům by se jen za tohle množství dalo utržit kolem šesti milionů korun. O rozsahu činnosti samozvaných chemiků mnohé napovídá i fakt, že k odvozu zajištěných komponentů sloužících k výrobě drog včetně nádob s chemikáliemi potřebovali policisté dvě nákladní auta. Tenhle transport zajistili pro policii hasiči.

Drogy v taxíku

Práci na drogovém byznysu měli aktéři rozdělenou, zjistili detektivové, kteří činnost na parcele s varnou sledovali již od května. Během té doby zaznamenali opakované vary drogy a především téměř dvě stovky prodejů zákazníkům. Jednu z klíčových rolí hrál taxikář, který figuruje mezi zadrženými. Ten se totiž staral o logistické zajištění, bez něhož by se drogový byznys nemohl rozběhnout naplno.

Řidič taxíku se jednak staral o dovoz potřebných komponentů do zahradní dílny, jednak zajišťoval odbyt vyrobeného pervitinu. Ten dodával dealerům zajišťujícím další prodej, ale také rozvážel i přímo koncovým odběratelům, a to na různých místech metropole. Zdaleka totiž neplatí, že by zlikvidovaná varna zásobovala blízké okolí. Celkové množství vyrobeného pervitinu lze jen odhadovat - předpoklad, že se mohlo jednat až o desítky kilogramů, ale nemusí být přemrštěný.

Šéfa nenapravilo ani deset trestůVšech pět zadržených, z nichž čtyři skončili ve vazbě, vyslechlo obvinění z nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými látkami. V případě odsouzení hrozí až pětileté tresty. Dvě klíčové osoby ale možná čeká zpřísnění právní kvalifikace, což by obnášelo možnou horní hranici trestu až na úrovni 12 let. To se týká i jednoho z hlavních organizátorů, pro něhož se zamřížovaná cela stala vlastně druhým domovem. Bez velké nadsázky a bez přehánění - od roku 1982 byl totiž odsouzen už desetkrát. Za připomenutí podle kriminalistů stojí, že sedm z těchto trestů dostal za delikty související s drogami.