Obvinění skupiny lidí ze sexbyznysu následovalo podle mluvčího po zásahu kriminalistů v klubech na konci listopadu. Detektivové pracují na případu již několik měsíců a tehdy se prý v jednom z podniků připravovala oslava výročí jeho vzniku.

Při domovních prohlídkách policisté zajistili různé dokumenty, hotovost, mobilní telefony a počítače. „Zajištěny byly i nemovitosti v hodnotě přes 200 milionů korun," dodal Hanták.

15 obviněných

Kriminalisté obvinili z kuplířství 11 mužů a čtyři ženy ve věku od 20 do 46 let, přičemž všichni jsou z Prahy. Je mezi nimi také šestačtyřicetiletý majitel klubů, který je podle Hantáka organizátorem skupiny. Muž se údajně dlouhodobě zdržuje v Thajsku. Obviněným hrozí u soudu za vydělávání na sexuálních službách až desetileté tresty vězení.

Při listopadovém zásahu bylo podle mluvčího ÚOOZ v obou klubech zhruba 80 společnic, striptérek a prostitutek ve věku od 18 do 25 let. „Měly být pod hrozbou finančních pokut náležitě poučeny, že nesmějí sdělovat interní informace o chodu klubu a provozování prostitutce," dodal Hanták.

Podnik viditelně dále funguje – na budově svítí poutače a ozvučený vchod je otevřený. Klub také podle svých internetových stránek nabízí program. Denní manažer, jehož telefonní číslo je uvedené na webu, ale nechtěl případný vliv obvinění majitele na provoz podniku komentovat.

Detektivové na případu stále pracují. Soud nevyhověl jejich žádosti o uvalení vazby na osm z obviněných, všechny tak stíhají na svobodě.

5000 korun za hodinu

Podle vyšetřovatelů se cena za sexuální služby v klubu Darling cabaret pohybovala kolem 5000 korun za hodinu, přičemž ji určovali provozovatelé, kteří si z ní brali 40 procent. „Oficiálně funguje od roku 2001 jako kabaret s tanečním a hudebním představením. Ubytovací prostory, které jsou součástí klubu, však podle obvinění slouží k poskytování sexuálních služeb," upřesnil Hanták. Podnik Sexy sauna klub se údajně představuje jako klub zaměřený také na masáže, ale poskytovaly se tam sexuální služby.

Ulice Ve Smečkách je dlouhodobě nechvalně známá kvůli prostituci. Nevěstinců je tam hned několik. Praha má v současnosti vyhlášku, která zakazuje nabízet prostituci na veřejných prostranstvích, nemůže ji ale kontrolovat v uzavřených objektech. Město se s těmito podniky snaží bojovat aspoň jinými prostředky. Například v polovině roku se v ulici otevřela služebna městské policie. „Jsme rádi, že naše dlouhodobé snahy mají své výsledky," komentovala policejní obvinění mluvčí Prahy 1 Veronika Blažková.

Městská část také nařídila v květnu vyklizení jednoho klubu, který začal lákat na erotické služby spoře oděnými dívkami ve výlohách. Důvodem nařízení bylo to, že vlastník údajně nedodal úředníkům ve stanoveném termínu potřebné dokumenty ke stavbě. Nájemce objektu se odvolal na magistrát, který uznal, že vyklizení bylo protizákonné. Podle úřadu se ale postupovalo v souladu se zákonem a případ může mít soudní dohru.