Mají dva chlápci, které se kvůli útokům na bankomaty podařilo zadržet v hlavním městě, něco společného s dalšími cizinci, kteří byli během posledního týdne zadrženi na různých místech republiky a dopouštěli se stejného protiprávního jednání? Tak zní jedna z otázek, jež si nyní kladou pražští kriminalisté. Těm se v sobotu podařilo polapit dvojici, která opakovaně nainstalovala na bankomat takzvané skimmovací zařízení – skrytou čtečku, která zločincům umožňuje zkopírovat data v bankovní karty, ačkoli ji její držitel nespustil z očí. Díky získaným údajům pak kriminální skupiny mohou vyrobit kopii karty – a následně vydrancovat cizí účet výběrem peněz někde na druhém konci zeměkoule.

O tom, že dopadení pachatelé nebyli žádní začátečníci, ale šlo o členy právě takové mezinárodní zločinecké skupiny, svědčí mimo jiné dokonalost technologie, kterou používali. „Skimmovací zařízení obsahující elektronický snímač dat neoprávněně nainstalovali na ochranný nástavec u vstupní štěrbiny bankomatu určené pro vsunování platebních karet. Součástí zařízení byla i lišta, kterou umístili na horní hranu bankomatu. V té se nacházela miniaturní kamera zaznamenávající obrazové údaje o zadávaných PIN kódech,“ přiblížila ve středu možnosti zločinců policistka Eva Kropáčová.

Podle zjištění policejních detektivů měli tento čin na svědomí cizinci ve věku 29 a 32 let. Jakým způsobem se kriminalisté dostali na jejich stopu, vyšetřovatelé nesdělí – o podezřelých, kteří se ubytovali v hostelu v Praze 3, toho ale dokázali zjistit hodně. Dost na to, aby proti dvojici mohli zasáhnout. Klec spadla u stanice metra v centru metropole.

Dvojici hrozí až osm let vězení

Dopadení cizinci vyslechli obvinění z podvodu a z neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku. Pokud soud uzná jejich vinu, může je poslat do vězení až na osm let. O tom, jak vypadá český kriminál, přitom už dotyční mají povědomost. Soud na ně uvalil vazbu.

Díky tomu, že bylo řádění gangu včas odhaleno, se způsobená škoda vyšplhala pouze do řádu desetitisíců korun. Peníze si komplicové zadržených cizinců odnesli z bankomatů v USA, Mexiku a Itálii. Vybrat dalších bezmála 300 tisíc korun se již gang pokusil neúspěšně.

Kriminalisté se nyní snaží vystopovat, kdo s dvojicí zadržených v zahraničí spolupracoval. Vyšetřovatelé mají stoprocentní jistotu, že tím, kdo vybíral peníze, nemohl být ani jeden z mužů sedících nyní v pražské cele. „Obvinění muži jsou součástí organizované skupiny, která je rozdělena na dvě části. Sami tvořili prvotní skupinu, která pouze zařízení instalovala. Po druhé části této skupiny, jež vybírá peníze v zahraničí, stále pátráme,“ potvrdila policistka Kropáčová.