V květnu minulého roku vešel do obchodu s dětským oblečením v Praze 2 muž, kterého mladá prodavačka vnímala jako běžného zákazníka. Bohužel se zmýlila. Muž ji oslovil oplzlým dotazem a když nereagovala, začal ji osahávat na intimních partiích.  

Domácí násilí je velký problém, za který se mnoho lidí stydí. A neřeší to.
Nenech se! Vznikla anonymní síť pro lidi bydlící s násilníky

Šestadvacetiletá žena, která o pozornost takového druhu rozhodně nestála, začala křičet a úporně se bránit. Na chvíli se zdálo, že to bude stačit, protože muž všeho nechal a obchod opustil.  

Odešel jen na chvilku

Jaké zděšení asi muselo ženinu úlevu vystřídat, když se násilník během chvíle znovu objevil ve dveřích, si lze jen těžko představit. Muž vešel a snažil se ženu dál obtěžovat. Poté stejně jak se objevil, opět odešel a už se nevrátil. Žena na nic nečekala a vše oznámila na linku 158. 

Zdroj: Policie ČR

Ještě horší chvíle si prožila v polovině listopadu dvacetiletá dívka v pražských Jinonicích. Neznámý muž si ji časně ráno vyhlédl poblíž autobusové zastávky U Waltrovky. Pár set metrů ji sledoval. Ve chvíli, kdy si ho všimla, přidala do kroku a snažila se zavolat svému příteli. 

Obžalovaný policista David Žák (vpravo) s advokátem Rostislavem Netrvalem.
Policistu nezákonně stíhali za ublížení na zdraví. Nyní dostal odškodnění

Muž však dívku dohonil, srazil ji na zem a dalším napadáním se snažil zneškodnit mobil, který se jí ale podařilo uchránit. Když se mu jeho záměr nezdařil, popadl muž svou oběť za vlasy a snažil se ji odtáhnout z ulice. Vtom naštěstí zaslechl volání o pomoc pozorný občan. Surovec se zalekl a dal se na útěk. Stihl však ještě mladé ženě sebrat tašku s jejími osobními věcmi. 

Případy spolu souvisely a možná nebyly ojedinělé

Během řešení těchto dvou, na první pohled nesouvisejících případů, začalo být v určitém okamžiku jasné, že spolu souvisejí více než by se zdálo. Všechny vyhodnocené stopy nakonec kriminalisty zavedly k jednomu a témuž třicetiletému muži, pro kterého si vzápětí došli na jednu z pražských ubytoven. 

Zároveň začalo být jasné, že květnový a listopadový případ nejspíše nejsou ojedinělými akcemi zadrženého násilníka a že má na svědomí i další případy se sexuálním podtextem po celé metropoli. 

Muž podezřelý z krádeže v obchodě.
Dvakrát šel nakoupit za pět prstů. Vyšlo to jednou a navíc ho hledá policie

„U zadrženého byly zajištěny dvě dámské kabelky, u kterých se do současné doby nepodařilo zjistit, zda nepocházejí z trestné činnosti. Také byla zajištěna modrá pánská kabela, kterou podezřelý často nosil,” řekl policejní mluvčí Jan Rybanský. „Touto cestou se obracíme na širokou veřejnost, převážně na ženy. Pokud poznáváte svou kabelku či se vám obdobný skutek stal, obraťte se prosím na linku 158 nebo policejní služebnu v místě bydliště,” dodal mluvčí.