„Máme s nimi už své zkušenosti a nezadrželi jsme je poprvé,“ řekla Deníku Štěpánka Tupá, šéfka týmu kriminalistů z prvního pražského obvodu.

Finta s těhotenstvím

Policisté pak provedli obvyklé šetření, které předali na příslušný Obvodní soud pro Prahu 1. Cizinci byl sice udělen zákaz pobytu na území státu, avšak jeho vyhoštění zpět do domoviny se jeví jako problém. Umožňuje to totiž trestní zákon. Například se cizinec prohlásí za druha společnice, která je s ním těhotná. „Tak jednoduché to zase není. Žádost musí být písemná a schválená příslušnou institucí. Samozřejmě že to nějakou dobu trvá,“ řekl Libor Vávra, předseda obvodního soudu pro Prahu 1.

Cizinec tak po tu dobu může legálně pobývat na svobodě a případně dál páchat trestnou činnost. „Tím pro nás nastává sysifovská práce s pocitem, že další zadržení stejného pachatele bude mít i stejný výsledek. Naše nasazení to ale samozřejmě nijak neovlivňuje,“ vysvětlovala šéfka kriminalistů Štěpánka Tupá. Cizinci, kteří nemají možnost realizovat fígl s těhotenstvím, vyhoštění opravdu čeká. Avšak musejí zřejmě způsobit větší škodu, než je třeba cena letenky nebo jiného způsobu dopravy do domovské země. „Vyhostit osoby na státní útraty vyjde na statisícové částky. Není to levná záležitost a soudce má několik variant, za jakých okolností by měl pachatele vypovědět ze země,“ vysvětloval předseda soudu.

Je jedna z variant úplatek? „To je zcela absurdní zejména pro cizince, protože by pak musel uplatit celý státní policejní aparát. Jeho provinění je zaneseno do trestního rejstříku, které odhalí každá policejní lustrace napříč republikou,“ doplnil soudce Libor Vávra. Poslední možností je zmíněné těhotenství, které využívají některé ženy v romské komunitě. V době gravidity se na zlodějky nevztahuje nástup výkonu trestu, který platí ještě rok po narození dítěte. Pak většinou rychle znovu otěhotní a… „Povede se to maximálně dvakrát až třikrát. Výkon trestu je pak stejně nemine s pykáním za další krádeže, které mezitím spáchaly,“ uzavřel Libor Vávra.