Počínání dotyčného, za nímž čekali ve frontě u pokladny, nemohli strážníci přehlédnout. Mladík se za dobití kreditu v mobilním telefonu snažil zaplatit bezdotykovou platební kartou. Neúspěšně – a navíc viditelně znervózněl, když ho pumpařka vyzvala, aby zadal PIN kód. V té chvíli začaly výmluvy: karta patří kamarádovi, který sedí venku v autě, a tak je třeba jít se ho zeptat.

Strážníkům se to nezdálo, a tak šli omrknout další vývoj. Kamarád venku opravdu byl – také očividně nervózní z přítomnosti uniforem. Vysvětlování, komu z dvojice vlastně karta patří, se ovšem neobešlo bez komplikací. Jasno přinesla až kontrola jmen: ani jednomu. Potvrdilo se podaření, že karta je kradená. Nebo možné „nalezená" – jak v podobných případech zní časté vysvětlení. Jak k ní přišli, musí mladíci objasnit policistům.

U kradených kabelů je to prý romantickéByla to prý romantická odpolední procházka – avšak s pákovými nůžkami. Těmito slovy Jan Čihák z centrály pražských strážníků v pátek přiblížil odhalení hlídky, přivolané náhodným svědkem k retenční nádrži v Dubči na okraji metropole. Nacházela se tam u auta podezřelá dvojice vybavená věcmi připomínajícími zlodějské nádobíčko a schovávající něco do trávy.

Kdepak, vymlouval se muž. „Pákové nůžky a nářadí prý nosí při procházce s přítelkyní běžně; co kdyby potřeboval něco opravit," tlumočil Čihák hodně kuriózní vysvětlení. 
Jasno přinesla obhlídka okolí. Nedaleko auta ležela velká taška plná měděných kabelů – a vedle pákových nůžek byla na místě také řezačka na plast. Navíc se opodál ještě našly desítky metrů dalšího kabelu.

Muž nicméně trval na svém: s přítelkyní je na procházce – ovšemže dobře vybaven pro všechny případy. Asi nepřekvapí, že příslušníci městské policie neuvěřili. Dvojice je tudíž podezřelá ze spáchání trestného činu.

Mladíkovy problémy odnesla zastávka autobusůPřímo při činu dopadli v noci na pátek pražští strážníci mladíka, který rozbil skleněnou výplň zastávky veřejné dopravy na autobusovém terminálu Želivského. Řinčení střepů nepřeslechla hlídka strážníků nacházející se opodál, která hned vyběhla zjistit, co se děje. Řidič autobusu ukázal na poblíž stojícího mladíka: ano, to je on, kdo sklo rozbil. Přiznal se i podezřelý. K ničení zastávky ho prý přivedla momentální životní situace.