Kilogramová balení s označením Red Chilly obsahovala nadlimitní množství pesticidů chlorfenapyr a profenofos, informoval v úterý za SZPI Radoslav Pospíchal. Překročení normy sice nebylo nijak dramatické, zboží nicméně nevyhovělo.

Pozornost k zásilce připoutaly nesrovnalosti kolem původu zboží. Dokumenty uváděly, že jde o papričky z Laosu, ale na přepravním obalu našli celníci nápis „Vietnamese". „Tento nesoulad vyvolal podezření, že se odesílatel snažil vyhnout zesílené kontrole, kterou zatím právní předpisy nepožadují v případě dovozu chilli papriček z Laosu," připomněl Pospíchal.

Cestující napadl pěstí revizora i strážníka
Napadení čelil v pondělí revizor pražského dopravního podniku, který chtěl zkontrolovat cestovní doklad pasažéra noční tramvajové linky 55. Když do vozu mířícího směrem do centra nastoupil ve stanici Březiněveská v Kobylisích pasažér, revizor chtěl vidět jízdenku. Přišla ale nečekaně brutální reakce: dotyčný srazil pracovníka přepravní kontroly na zem – a ležícího muže pak dál mlátil pěstí do hrudníku.

Když zasáhli členové hlídky strážníků, jež na dění v tramvaji dohlížela, útočník se vrhl na jednoho z mužů v uniformě. V mžiku ale bylo po rozruchu: útok strážník odvrátil – a na podlaze tramvaje se rázem válel agresor. Zacvakla pouta, načež si potížistu přijela na zastávku Bulovka vyzvednout policejní hlídka. Revizor vyvázl bez zranění, zdravotnickou pomoc nepotřeboval.

Zásah policie soud posoudí bez očí a uší veřejnostiProjednávání žaloby Ústředí muslimských obcí, která se domáhá rozhodnutí, že loňský zásah policie v pražských islámských centrech údajně narušující páteční modlitby byl nezákonný, zrušil v úterý Městský soud v Praze. Jeho mluvčí Markéta Puci uvedla, že rozhodovat se bude bez veřejného jednání. Přejí si to prý obě strany sporu – k policii se přidalo se stejným požadavkem i muslimské ústředí. Správní řád podle mluvčí umožňuje vyhovět.