Trestní senát Kateřiny Radkovské se případem začal zabývat již předloni v listopadu. Věc je pozorně sledovaná kvůli tomu, že mezi desítkou obžalovaných – osmi muži a dvěma ženami – figuruje i lobbista Ivo Rittig. Právě k němu měly peníze oklikou směřovat – což ovšem Rittig, manažeři firmy i spolupracovníci označují za výmysly a nesmysly. Výjimkou je účetní Jaroslav Kubiska v pozici spolupracujícího obviněného – o němž však Rittig prohlásil, že ho vůbec nezná, a tak o jeho obchodech nemůže mít tento člověk potuchy.
Ve středu mají začít závěrečné řeči. Na návrh státního zástupce budou reagovat advokáti všech deseti obžalovaných – a příležitost říci své dostane také každý z obžalovaných (přičemž jen na něm záleží, zda ji využije a v jakém rozsahu). Termín, kdy padne verdikt, je tak těžké odhadovat. Naopak za prakticky jisté lze považovat, že ať bude rozsudek jakýkoli, zůstane nepravomocný – a věcí se následně bude zabývat odvolací senát pražského vrchního soudu.

Řidič popil natolik, že až létaly jiskryDlouho hledat problém nemusela hlídka strážníků z Prahy 11, která vyjela prověřit oznámení, že na benzince poblíž ulice K Horkám stojí auto s propíchanými gumami. Upozornily ji odletující jiskry. Auto, které skutečně mělo dvě pneumatiky prázdné, právě vyjíždělo směrem na Háje. A disky na vozovce doopravdy zajiskřily, informovala v úterý městská policie o události ze sobotního večera.
Její důsledky trvají dodnes. Kontrola totiž ukázala, že mladík neměl za volantem co pohledávat. Nejméně ze dvou důvodů. Jednak nemá řidičák, jednak z něj byl cítit alkohol. Podezření, že pil, potvrdil i výsledek dechové zkoušky: na displeji se objevila hodnota přesahující dvě promile. Muž, o němž poničené pneumatiky prozradily, že měl předtím problémy s řízením, tak nyní má oplétačky s policií.

Práci chůvy řešil soud za zavřenými dveřmiS vyloučením veřejnosti, protože byla řeč o citlivých údajích týkajících se dětí, vyslýchal v úterý trestní senát Blanky Bedřichové u Městského soudu v Praze rodiče vietnamských holčiček, kteří své dcery svěřili do péče krajanky Dieu Vu Thi. Ta v pronajatých bytech v centru Prahy, jichž v Nuslích a na Vinohradech vystřídala hned několik, nabízela služby chůvy: krajanům hlídala děti miminkovského a batolícího věku. Předloni to ve třech případech skončilo špatně: jedna z dívek, zraněná v únoru, bude mít zřejmě trvalé následky, další dokonce poté, co ji rodiče odvezli do nemocnice, zemřela – a to přímo na Štědrý den. Třetí dítě vyvázlo v listopadu „jen" se zlomenou rukou. Chůva vždy děti předala rodičům bez toho, že by je upozornila, že se stalo něco závažného. Rodiny nyní žádají mnohamilionové odškodnění. Vážná zranění mohla nejspíš vzniknout silnými údery – a možná i kopanci. Dnes 31letá cizinka ovšem nepřiznala, že by dětem ublížila. Z jejích dřívějších výslechů na policii plyne, že nepřipouštěla ani možnost nehody – a zranění svých svěřenců neumí vysvětlit. Znalci posuzovali i možnost, zda malým dětem nemohl za matčinými zády ublížit její vlastní syn předškolního věku – to se však nejeví jako reálné.

Hledaný muž zřejmě shání práci s ubytovánímMožná se nechává zaměstnat v prodejnách nebo v restauračních zařízeních. Tak kriminalisté uvažují o hledaném Bertholdu B., na kterého na sklonku loňského listopadu vydal Obvodní soud pro Prahu 8 příkaz k zatčení. Čtyřicetiletý muž původem z Příbramska je stíhán pro přečin zpronevěry, připomněla v úterý policistka Monika Schindlová. „Místo jeho současného pobytu není orgánům činným v trestním řízení známo. Jedná se o osobu bez stálého přístřeší, využívá příležitostné práce a ubytování," konstatovala. Kriminalisté věří, že při pátrání by mohly pomoci postřehy všímavých občanů. Jakékoli poznatky přijme kterékoli policejní oddělení – a je také možné zavolat na bezplatnou linku 158 nebo využít telefonního čísla 974 879 313 (268). Hledaný Berthold B. má střední postavu, měří kolem 175 cm. Jeho popis dále připomíná zelenohnědé oči a rovné tmavé vlasy ostříhané nakrátko. Mohl by mít hnědočerné vousy nebo strniště na tváři, poznamenala Schindlová.
close Berthold B. info Zdroj: Policie ČR zoom_in  

Dlouhodobě hledaný cizinec se zřejmě pohybuje ve světě autJiž od 29. května 2015 hledají policisté dnes 45letého Ivana K. původem ze Slovenska, na kterého Okresní soud v Příbrami vydal příkaz k zatčení pro přečin podvodu. Letos 4. ledna pak další příkaz k zatčení přidal Obvodní soud pro Prahu 3 – tentokrát kvůli zpronevěře. Muž, který se v místě bydliště na Slovensku nadržuje a již delší dobu pobývá v České republice, zřejmě nemá stálou adresu. Podle kriminalistů by se mohl nechat zaměstnávat v autoservisech nebo u prodejců aut. Hledaný cizinec střední postavy má modré či a hnědé rovné vlasy (je však možné, že má hlavu vyholenou). Poznatky, které by mohly pomoci k jeho nalezení, lze policistům sdělit prostřednictvím bezplatné linky 158 nebo zavolat na telefonní číslo 974 879 313 (268). Přijme je také kterákoli služebna Policie ČR.
close Hledaný Ivan K. info Zdroj: Policie ČR zoom_in  

Čtěte také: Mladík ničil auto nožem, putoval na psychiatrii