Vypadalo to jako malá bomba – a od počátku panovalo podezření, že by se mohlo jednat například o minometný granát. Nebo o dělostřeleckou munici. Policejní pyrotechnik pak určil, že jde o nevybuchlou dělostřeleckou minu ráže 82 mm z období druhé světové války. „Nebezpečnou munici pyrotechnik zajistil a odvezl k odbornému zneškodnění," uvedl v pátek policista Zdeněk Chalupa.

V případě nálezu jakéhokoli podezřelého předmětu, ať už připomíná vojenskou munici nebo jinou výbušninu, mají pyrotechnici jednoznačné rady: nedotkat se a ihned přivolat policisty. „A podle možností i okolností do příjezdu policie zajistit, aby se k předmětu nepřiblížila jiná osoba," doplnil Chalupa.

Pohřešovaný muž by měl užívat lékyPohřešovaný muž Lukáš Burian.V ohrožení života by mohl být 40letý Lukáš B. z Prahy, kterého pražští policisté hledají od úterka. Jan Daněk z ředitelství pražské policie v pátek upřesnil, že ho naposledy viděla doma matka. Pak zmizel – přičemž nedorazil do práce a ani se nikomu z blízkých neozval. „Pohřešovaný trpí těžkými depresemi a musí užívat třikrát denně antidepresiva, která u sebe nemá. Při depresích vyhledává procházky v přírodě," připomněl Daněk.

Jakékoli informace, které by mohly pomoci při pátrání, přivítá policie na lince 158. Lukáš B. je hubený, měří asi 190 centimetrů. Má modré oči a krátké světlé vlasy česané na pěšinku. Pomoci by také mohly údaje o ulomeném předním zubu a špatné výslovnosti. Naposledy měl pohřešovaný na sobě světlou kostkovanou košili, bílé kraťasy a černé pantofle.

Řidiče na R7 přibrzdil náraz auta do mostuPosádky několika sanitek, a dokonce i tým z vrtulníku, zasahovaly v pátek ráno u vážné nehody, která zprvu zcela zatarasila výjezd z Prahy směrem na Slaný a Chomutov po rychlostní silnici R7. Pět minut před půl sedmou byl ohlášen náraz osobního auta do pilíře mostu na kilometru 4,4 u Tuchoměřic na Praze-západ.

Poté, co policisté uvolnili levý jízdní pruh, nebyla dopravní situace nijak dramatická; čekání v koloně, která se navíc poměrně rychle rozjela, zůstávalo jen v řádu minut. Na příjezdu do metropole nebyli řidiči v ranní špičce nijak omezeni; provoz pouze zpomalovali zvědavci, kteří brzdili, aby si mohli prohlédnout dění v protisměru.

Otec odvedl dceru, týden je kdovíkdePohřešovaná dívka Hana Janíčková.O pomoc při pátrání po pohřešované předškolačce požádala v pátek pražská police. Před týdnem, v pátek 26. června, matka čtyřletou Haničku odvedla do školky v Praze 4 – odtud ale dítě vyzvedl otec s tím, že se chce o ně starat pouze on. Ze školky odjel s dcerou neznámo kam – a nedaří se ho kontaktovat.

Péči o dceru řeší soud, ale zatím nerozhodl. Vydal pouze předběžné opatření – a to otec nepřevzal. Jakékoli informace o dívce vypadající spíše na pět let, která je hubená, měří asi 109 cm, má hnědé oči a hnědé vlnité vlasy v délce k lopatkám, přijme policie na lince 158. Popis pohřešované dále připomíná náušnice z bílého zlata ve tvaru kytičky s briliantem, přičemž okolní lístky tvoří fialový ametyst.

Spadlá trolej zastavila všechny vlakyNádraží v Uhříněvsi se v pátek odpoledne i večer stalo hlavním pražským železničním uzlem pro vlaky na benešovské trati – a to nejen pro lokání dopravu, ale i pro rychlíky zajišťující spojení s Českými Budějovicemi i rakouským Lincem. Blíže k centru se nejezdilo; zabránila tomu nehoda u stanice v Hostivaři. Tři hodiny po poledni tam projíždějící rychlík strhl trolej, která spadla na osobní vlak přijíždějící z Benešova.

Cestující se tak museli přepravovat mezi centrem a Uhříněvsí náhradními autobusy nebo městskou dopravou, v níž tentokrát postačovala i vlaková jízdenka. Opatření ale v silně vytíženém čase před prodlouženým víkendem provázely velké zmatky; na chaos a na to, že je nikdo neinformoval, si cestující hromadně stýskali.

Bývalí primátoři zřejmě půjdou k souduBývalí pražští radní a úředníci, mezi nimiž jsou i exprimátoři Bohuslav Svoboda a Tomáš Hudeček, by se ze svých rozhodnutí směřujících k zachování funkčnosti karty opencard měli zpovídat v jednací síni. Městský soud v Praze sice obžalobu vrátil státnímu zastupitelství k došetření, žalobci ale uspěli se stížností u Vrchního soudu v Praze. Ten kauzu přehrál zpět k městskému soudu, jenž by tedy měl začít chystat hlavní líčení.

Patnáct obžalovaných se mělo provinit prodloužením zakázky firmě zajišťující podporu programového vybavení. Vesměs pochybení odmítají s tím, že kvůli dříve podepsaným licenčním smlouvám (ještě z éry primátora Pavla Béma) nemohli postupovat jinak, pokud chtěli zabránit zhroucení systému pražských tramvajenek a zachovat jeho funkčnost.

Horké odpoledne si vybralo daň: dva utonulíDvě tragédie při koupání měli v pátek odpoledne hlášeny středočeští záchranáři – a ani u jedné už nemohli pomoci. V obou případech nezbylo než konstatovat smrt.

Pět minut před čtvrtou odpoledne přivolali policisté zdravotníky ke Křeneckému jezeru poblíž obce Dřísy na Praze-východ. Ve vodě zemřela mladá žena, která se zřejmě snažila přeplavat jezero na druhý břeh. Zhruba po hodině nalezli její tělo jiní plavci. Když ji vytáhli z vody, nejevila známky života. „Už jí nebylo pomoci," konstatovala Petra Effenbergerová z centrály středočeské záchranné služby.

Smrt ve vodě našel také senior, který se čtvrt hodiny po páté topil na Příbramsku v Orlické přehradě. Svědci se ho sice podle telefonických pokynů operátorky záchranné služby snažili oživovat, za pět minut byl na místě i člun se záchranáři Asociace samaritánů ČR, kteří v resuscitaci pokračovali, a následně dorazila i krajská záchranka – veškeré úsilí už ale bylo marné.

Šťastnější konce měly dva večerní případy, kdy pacienti ve vážném stavu putovali do pražských nemocnic. Dvacet minut před devátou přišlo hlášení z Velkého Oseka na Kolínsku. V tamějším rybníku se topil mladý muž. Toho se po vytažení na břeh snažili oživovat svědci, které posléze vystřídali záchranáři – a skutečně se podařilo dosáhnout obnovy srdeční činnosti. „Lékař záchranné služby zajistil muži dýchací cesty a připojil jej k přístrojem řízenému dýchání. Poté byl pacient přepraven do Všeobecné fakultní nemocnice v Praze," přiblížila Effenbergerová další postup.

Zhruba ve stejné době transportovali středočeští záchranáři do Prahy také malého pacienta z Kutnohorska. Těsně po deváté večerní byli přivoláni k dítěti, které prý asi na pět minut zůstalo pod hladinou bazénu. Také v tomto případě chlapce oživovali svědci ještě před příjezdem záchranářů. Když hocha převzali do péče zdravotníci, asi po desetiminutovém snažení se podařilo obnovit základní životní funkce. Dítě připojené na umělou plicní ventilaci pak záchranáři předali do péče lékařů v motolské nemocnici.

Zdravotníci obětovně připomínají pravidla šťastného návratu od vody: při koupání je na místě opatrnost, nepřeceňovat své síly – a také mít své děti nejenom vždy na dohled, ale také skutečně pod kontrolou. Podle zkušeností z loňského léta, stejně jako i z dalších uplynulých sezon, je v horkých dnech při pobytu u vody rovněž velmi zrádné osvěžení s obsahem alkoholu.