Když v červnu toho roku zemřel univerzitní profesor Egon Mareček, zbyl po něm luxusně zařízený byt včetně vzácného historického nábytku. Právě starožitnosti byly jeho největší vášní, vždyť se jimi zabýval jako pedagog a ředitel muzea řadu let.

Tuto zálibu sdílel s Marečkem i jeho kolega a přítel, docent Jaroslav Polanka. Zesnulý profesor mu ve své závěti odkázal všechen historický nábytek, vyjma tří kusů: renesanční truhly, která kdysi zřejmě patřila Albrechtu z Valdštejna, intarzované komody a šachového stolku z napoleonských dob. Ty měly připadnout muzeu.

Předání kurátorům měl obstarat právě docent Polanka. K předání skutečně došlo. Na konci června si pro nábytek přijel muž, který se představil jako Karel Plecitý. Na vše dohlížel Polanka a hospodyně zesnulého Marečka. Plecitého na místo dovezl taxikář.

Taxikář měl dobrou paměť

Vše se zdálo být v naprostém pořádku, o deset dní později se však začalo po odkázaném nábytku shánět vedení Uměleckoprůmyslového muzea. Ukázalo se, že odvezené kusy nikdy nedorazily na místo určení, ba co víc, muzeum pro ně dosud nikoho neposlalo!

Bylo tedy jasné, že je ukradl člověk vystupující pod jménem Karel Plecitý. Vyšetřovatelé si pozvali docenta Polanku, hospodyni i taxikáře Karla Mlejnka, aby pachatele popsali. Zatímco Polanka selhal úplně, největším pomocníkem se ukázal být taxikář, který měl zřejmě velmi dobrou paměť na lidi.

S jeho pomocí vznikl portrét domnělého zaměstnance muzea Karla Plecitého. Bylo celkem jasné, že zloděj se bude pokoušet převézt nábytek přes hranice.

O měsíc a několik chybných zadržení později projížděl přes hraniční přechod v Dolním Dvořišti autobus se členy ochotnického divadla z Prahy. Směřoval do Lince, kde měl soubor odehrát představení v rámci kulturní výměny. Jeden z herců, jménem Jan Kubeš, celníkům připomínal muže z portrétu, který u nich visel na nástěnce.

Kulisy už hranice přejely

Herci v čele s Kubešem byli o to podezřelejší, když se zjistilo, že vůz s jejich kulisami přejel přes hranice už včera. Kde jinde schovat vzácný nábytek než mezi kulisami? Díky rakouským kolegům se vůz podařilo vypátrat a na jeho korbě… ztracený nábytek profesora Marečka.

Ukázalo se, že za vším stojí Polanka. Ten si u souboru přivydělával jako výtvarník a brzy vyčenichal možnost vydělat si. V plánu měl obstarávat starožitnosti, které by mu soubor převážel za hranice a tam ho prodával překupníkům. Hned při prvním pokusu byl však prozrazen a po zásluze potrestán.