A jako takový si v roce 2002 objednával letenky k výletům pro sebe i své známé po celé zeměkouli. Cestování si skutečně užíval, aniž se zatěžoval placením. Vše „prasklo“ až ve chvíli, kdy svou rozmařilost dohnal až do absurdních mezí: objednal tryskáč k výletu na Srí Lanku.

Nyní chtěl Lukáš Kohout dosáhnout nového projednání své kauzy. Senát Blanky Bedřichové ale jeho návrh zamítl. „Pro obnovu řízení nebyly splněny podmínky,“ vysvětlila soudkyně, podle jejíchž slov se v případu neobjevily žádné nové, dosud neznámé skutečnosti. Věc ale ještě bude posuzovat pražský městský soud, jelikož Kohout okamžitě podal stížnost.

Nejde mu přitom o to, aby dosáhl změny uloženého trestu. Pravomocně byl v roce 2006 odsouzen k podmínce – dostal 28měsíční trest s podmíněným odkladem na pět let. Nového výroku soudu chce dosáhnout ze zcela jiných příčin: aby bylo ve verdiktu uvedeno správně jméno poškozeného – a on tak mohl uhradit škodu. Dosud totiž za letenky nezaplatil ani korunu. „Peníze mám, ale nemám je komu dát,“ vysvětlil Deníku s tím, že by rád konečně vyrovnal účty za minulost – a tak očistil svou pověst.

Náprava formálního pochybení

Problém je podle advokáta Ludvíka Hynka v tom, že do původního verdiktu soud špatně uvedl poškozeného. Správně je jen jméno – dodavatelem letenek však byla podnikající fyzická osoba a nikoli rozsudkem uváděná společnost s ručením omezeným, již tento podnikatel založil až později. Navíc se popletla i místa podnikání – k názvu firmy se sídlem na Žižkově soud přidal adresu původní fyzické osoby na Černém Mostě. „Je to takový kompilát,“ připustila soudkyně Bedřichová.

„A nám jde o nápravu formálního pochybení; nelze spáchat trestný čin ke škodě konkrétního poškozeného, pokud poškozený neexistuje,“ argumentoval Hynek. „Jsem odsouzen za to, že jsem podvedl neexistující společnost. To je jako bych byl stíhán za vraždu někoho, kdo už byl mrtvý,“ rozhazuje rukama Lukáš Kohout.

Napravený hříšník?

Ale prý vůbec nejde o něj. Nový výrok je podle něj potřebný jedině k tomu, aby mohl platit. „Soud ale nechce svou chybu napravit. Tomu poškozenému klidně "odplázne" půl milionu, jen aby s tím neměl práci,“ dur­dí se Lukáš Kohout, jenž se ve středu snažil vystupovat jako napravený hříšník, schopný poučit se z chyb.

Někdejšího dodavatele letenek se Deníku nepodařilo kontaktovat. Podle slov Lukáše Kohouta i jeho právního zástupce ale podvedený muž nemá možnost uplatnit svůj nárok v občanskoprávním řízení, k čemuž ho nabádá verdikt z roku 2006, jelikož společnost, která podle výroku soudu měla být poškozena, v dané době neexistovala. „Bez nového rozsudku by snad bylo možno jedině ty peníze darovat, ale to by se zase musela platit darovací daň,“ uvažuje právník Hynek. „Počkáme, jak se s tím vypořádá městský soud – ale nechat to být nechci,“ řekl Deníku Kohout.