Hejbněte sebou, legrace to není!

První telefonát od podezřelého muže si operátoři tísňové linky vyslechli dne 11. října ve večerních hodinách. Telefonát s podobnými výhrůžkami pak s krátkým časovým odstupem zaznamenali ještě čtyřikrát z různých veřejných telefonních automatů. „Hejbněte sebou, legrace to není!“ rozkazoval zatím neznámý anonym policistům. Samozřejmě že i v tomto případě policisté museli na tyto výhrůžky adekvátně reagovat, tak jako mnohokrát předtím.

Co tomu předcházelo? „Zadržený pětačtyřicetiletý muž se totiž v obchodním centru dopustil krádeže, při které byl tamní ochrankou přistižen a zajištěn,“ řekl Deníku šéf zasahujících kriminalistů Martin Beránek. Další kroky pak činila městská policie, která problém s hříšníkem vyřešila blokovou pokutou a pak ho propustila. „Škoda nepřesáhla výši pěti tisíc korun, kdy by to už byl trestný čin. Do této hranice pokutujeme hříšníky tisícikorunou,“ řekl Deníku náměstek městské policie Ludvík Klema. S největší pravděpodobností tato prohra u muže vyvolala následný akt pomsty. Oznámil trhavinu v kabelce, uložené v prvním patře obchodního centra. Do akce pak byly nasazeny desítky policistů včetně služebního psa vycvičeného na vyhledávání výbušnin a velkého množství techniky. Výsledek? Policisté nakonec žádnou výbušninu neobjevili. Zato začali po anonymovi intenzivně pátrat.

Po neúnavné práci však slavili úspěch. „Měli jsme už vytipovanou osobu, která měla ve svém trestním rejsříku záznam. Po zadržení se ke svým anonymním telefonickým výhrůžkám přiznala,“ doplnil kriminalista Martin Beránek Policejní komisař podezřelého muže obvinil z trestného činu šíření poplašné zprávy a poškozování cizích práv a prozatím jej stíhá na svobodě. I tak mu ale hrozí, že za mřížemi stráví až tři léta.

Metropoli podobné excesy v posledních letech poměrně nepříjemně sužují. Anonymové jsou podle psychologů svým způsobem narušení jedinci, kteří si pak vychutnávají dopad své informace v reálné podobě momentálního pocitu moci. Policie tak nesmí podcenit ani jediné oznámení o uložení výbušniny a kolotoč adekvátních opatření na prověření pravdivosti informace taky není zadarmo. Nehledě na uniformovaný jlidský potenciál, který by mohl být nasazen jinde.

Od začátku letošního roku do srpna bylo policií zaznamenáno dvaadevadesát oznámení, z nichž čtyřiačtyřicet případů bylo vyřešeno. Téměř polovinu z nich mají na svědomí recidivisté.

close zoom_in